Nowy rok, nowe CV. Jak sprytnie opisać umiejętności?

Mówi się, że rekruterzy potrzebują 7 sekund, żeby, patrząc na CV, ocenić, czy kandydat nadaje się do pracy. A napisanie dobrego CV nie jest tak łatwe – trudno jest złapać odpowiedni balans między wyczerpującą ilością informacji a ich natłokiem. Według ekspertów kluczem do sukcesu jest wyróżnienie na tle generycznych informacji tych najważniejszych umiejętności, które spełniają wymogi danego stanowiska. Oto, co radzą rekruterzy.
Nowy rok, nowe CV. Jak sprytnie opisać umiejętności?

1. Określ, które umiejętności należy podkreślić

Najskuteczniejszym sposobem na dostosowanie CV do konkretnej roli jest określenie w nim umiejętności wymienionych w opisie stanowiska i przedstawienie ich językiem, który koresponduje z treścią ogłoszenia. 

Oczywiście, podkreślaj tylko umiejętności, które rzeczywiście posiadasz – kłamstwa w takich wypadkach wychodzą na jaw bardzo szybko.

 

2. Zachowaj równowagę między umiejętnościami twardymi i miękkimi

Upewnij się, że twój życiorys zawiera dobrze zbilansowaną kombinację umiejętności twardych i miękkich.

Te miękkie są zestawem zachowań i cech osobowościowych, z których korzystasz na co dzień – jest to na przykład sprawna współpraca z ludźmi i umiejętność rozwiązywania problemów, natomiast umiejętności twarde są tym, co specyficzne dla danego stanowiska i mają charakter techniczny, jak na przykład obsługa wybranych programów komputerowych.

Ta sekcja w twoim CV powinna zawierać od sześciu do ośmiu umiejętności. Jeśli chcesz przemycić ich więcej, zrób to w opisie swojej historii zatrudnienia.

 

3. Dowiedź swoich umiejętności

Życiorys zawodowy, który zawiera suchą listę umiejętności i stanowisk raczej nie odniesie sukcesu – ważne, żeby podeprzeć swoje doświadczenie konkretnymi przykładami. Opisując poprzednie stanowiska, pamiętaj o dołączeniu wszelkich istotnych osiągnięć z nim związanych, jak nagrody, czy efekty poszczególnych działań.

 

4. Rozwijaj umiejętności, których ci brakuje

Nie zniechęcaj się, jeśli brakuje ci umiejętności, które są kluczowe dla stanowiska, na które aplikujesz – po prostu pracuj nad ich rozwojem. Większości rzeczy można nauczyć się dziś przez internet, więc bariera wejścia praktycznie nie istnieje, a informacja, że jesteś w trakcie zdobywania danych umiejętności, może dać ci przewagę na tle konkurencji.

Umiejętności twarde są łatwiejsze do opanowania, ale nawet te miękkie mogą być rozwijane w miarę upływu czasu, trzeba tylko znaleźć skuteczny sposób, by ich nabyć.