Odkryto opłacalną metodę produkcji insuliny. Chorzy na cukrzycę wreszcie odczują ulgę?

Start-up biotechnologiczny rBio odkrył opłacalną metodę produkcji insuliny za pomocą leków biopodobnych. Pojawienie się R-bioliny na rynku może zaoferować spore oszczędności chorującym na cukrzycę.
Insulina w końcu będzie tańsza dzięki staraniom naukowców z rBio? /Fot. Freepik

Insulina w końcu będzie tańsza dzięki staraniom naukowców z rBio? /Fot. Freepik

Lek biopodobny to taki, który został opracowany, aby być wysoce podobnym do istniejącego już leku biologicznego (tzw. referencyjnego). Aby taki preparat trafił na rynek niezbędne jest przeprowadzenie szeregu analiz i badań porównawczych, które w ujęciu statystycznym nie wykażą żadnych różnic w działaniu między lekiem biologicznym a biopodobnym.

Czytaj też: To wywróci życie chorych na cukrzycę do góry nogami. Doustna insulina gotowa do testów

Start-up biotechnologiczny z Houston – rBIO – jest o krok bliżej wypuszczenia na rynek insuliny, która jest biologicznie identyczna z lekiem Novolin firmy Novo Nordisk. R-biolina może odmienić życie osób chorych na cukrzycę, przede wszystkim sprawiając, że niezbędny dla ich przeżycia związek jest powszechniejszy i tańszy. Jeśli trwające testy przebiegną pomyślnie, rBIO uzyska zgodę na dostarczanie insulinoterapii pacjentom na całym świecie.

Nowy sposób wytwarzania insuliny biopodobnej

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ok. 38 mln Amerykanów choruje na cukrzycę, z czego zdecydowana większość jest leczona z powodu cukrzycy typu 2. Przyjmowanie insuliny jest jedynym sposobem kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Szacunki wskazują, że światowy rynek insuliny przekroczy w 2029 r. granicę 90 mld dolarów. Firma rBIO ma nadzieję, że dzięki R-biolinie uda się obniżyć koszty insuliny nawet o 30 proc.

Czytaj też: Cukrzyca pokonana! Nie potrzeba zastrzyków z insuliną i żadnych leków

Cameron Owen, współzałożyciel i dyrektor generalny rBIO, mówi:

W mediach dużo mówi się o obniżeniu kosztów insuliny dla pacjentów z cukrzycą, ale często pomija się fakt, że krajowy popyt na insulinę wkrótce przewyższy podaż, co doprowadzi do szeregu nowych problemów. Naszym celem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na dostępne terapie insulinowe i z radością ogłaszamy wykonalność naszego wysoce skalowalnego procesu produkcyjnego.

Start-up przygotowuje się obecnie do badań klinicznych, które pozwolą ekspertom ocenić skuteczność leku w porównaniu z innymi produktami na rynku. Rozpoczną się one jeszcze w 2024 roku.

Warto wspomnieć, że insulina – hormon wytwarzany przez trzustkę – jest niezbędna do utrzymania poziomu cukru we krwi. Jego żywotna funkcja jest szczególnie ważna dla diabetyków (osób chorujących na cukrzycę), które w naturalny sposób nie wytwarzają wystarczającej ilości insuliny.

Insulina
Nowy sposób wytwarzania insuliny biopodobnej /Fot. Unsplash

Hormon ten pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, zapobiegając powikłaniom, takim jak problemy sercowo-naczyniowe, uszkodzenie nerek, uszkodzenie nerwów i zaburzenia widzenia związane z niekontrolowaną cukrzycą. Dla wielu osób chorych na cukrzycę insulina jest lekiem ratującym życie, umożliwiającym prowadzenie zdrowszego i bardziej aktywnego życia.

R-biolina jest zwieńczeniem czterech lat szeroko zakrojonych badań i rozwoju. Firma rBIO, będący właścicielem technologii na licencji Washington University, zamierza nawiązać strategiczne sojusze z innymi firmami farmaceutycznymi, aby dalej rozwijać R-biolinę i udostępnić tę insulinoterapię pacjentom z cukrzycą na całym świecie.