O czym warto pamiętać wybierając podzespoły do nowego komputera?

Wybierając podzespoły do nowego komputera lepiej się nie pomylić. Co prawda w razie pomyłki przy zakupie na osobę prywatną jest 14 dni na zwrot, ale to zawsze są niepotrzebne nerwy. W dzisiejszym tekście możecie zapoznać się z 5 rzeczami, o których zdecydowanie warto pamiętać przy wyborze podzespołów.
O czym warto pamiętać wybierając podzespoły do nowego komputera?

Odpowiedni dobór podzespołów pod zastosowania

Pierwsze nad czym musicie się zastanowić to do czego będzie Wam potrzebny komputer. Inne podzespoły będą idealne do PC do zastosowań profesjonalnych, a inne do gier. W tym drugim przypadku lepiej jest postawić na wydajną kartę graficzną kosztem np. najwydajniejszego na rynku procesora (chyba, że macie budżet bez ograniczeń). Również 2x 16 GB pamięci RAM powinno być wystarczającą wartością, choć tutaj warto postawić na jak szybkie kości (dopasowane oczywiście pod możliwości danej platformy). Z drugiej strony jeśli komputer ma znaleźć zastosowanie w pracy profesjonalnej, to jeśli Wasze programy wykorzystują mocno procesor, a karta graficzna nie ma takiego znaczenia, to dobrze jest postawić na wydajne CPU kosztem GPU. Często również przyda się znacznie więcej pamięci RAM – nawet kosztem jej taktowania. Dla przykładu przy 4 kościach RAM maksymalna prędkość obsługiwana przez platformę Intela czy AMD mocno spada względem 2 kości, ale jeśli chcecie mieć 128 GB pamięci to innej opcji nie ma. Stąd w sklepach znajdziecie np. 4x 32 GB o maksymalnej prędkości 5600 MHz. Z innej strony mamy alternatywę w postaci 2x 48 GB, które mogą osiągać większe taktowania. Musicie tutaj jednak pamiętać, że pamięci RAM muszą być dopasowane pod daną platformę – nie na każdej płycie LGA1700 ruszą bardzo szybkie pamięci DDR5, w przypadku DDR4 trzeba pamiętać o Gearach, a przy platformie AMD o trybie synchronicznym. Podstawą jest więc zastanowienie się, do czego potrzebujecie komputer i pod to dobranie odpowiednich części.

Płyta główna spełniająca wymagania

Wybór podzespołów do komputera

Płyta główna często jest niedoceniana w zestawach, a to od niej sporo zależy. Przede wszystkim nie należy łączyć bardzo taniej płyty z drogim procesorem. Tanie konstrukcje mają słabe i źle chłodzone sekcje zasilanie, które w połączeniu z wydajnymi procesorami będą się przegrzewały, co spowoduje spadek taktowania procesora. Po drugie w przypadku Intela jedynie na konstrukcjach z najwyższym chipsetem można podkręcać procesory. Wybór płyty dyktuje również dostępne złącza – wewnętrzne i zewnętrzne. Z tyłu warto zapoznać się z konfiguracją USB, czy dana na pewno Wam wystarczy. Również warto sprawdzić złącza audio – w coraz większej ilości płyt mamy tylko wejście na mikrofon i wyjście na słuchawki. Jeśli potrzebujecie Wi-Fi to warto od razu zakupić płytę z łącznością bezprzewodową. Również jeśli potrzebny Wam jest do pracy Thunderbolt to warto rozważyć taką płytę. Tańsze płyty mają również słabą konfigurację złączy wewnętrznych, jak złącza USB, pod podświetlenie czy wentylatory. Nie zapominajmy też o miejscach na dyski (złączach M.2, SATA) czy jakości wbudowanego układu dźwiękowego. No i jeszcze jedna rzecz – płyta decyduje o platformie i możliwościach rozbudowy w przyszłości,.

Obudowa musi wszystko zmieścić

Wybór podzespołów do komputera

Przy wyborze obudowy również trzeba się zastanowić. W przypadku standardowych konstrukcji musi być odpowiednia ilość miejsca na kartę graficzną, chłodzenie procesora czy zasilacz. W tym drugim przypadku jeśli macie AiO to powinno się ono zmieścić na górze. Warto to sprawdzić i dokładnie potwierdzić, bowiem czasami przy grubszych chłodnicach mogą być problemy ze zmieszczeniem ich na górze i wtedy pozostaje tylko montaż na przodzie. W szczególności dotyczy to konstrukcji 280. Ciekawiej robi się w przypadku mniejszych obudów, gdzie ilość miejsca jest naprawdę ograniczona. Tutaj często jest kilka opcji montażu i np. AiO zmieści tylko w jakimś szczególnym przypadku – np. kosztem długości karty graficznej. Najczęściej producenci podają możliwe konfiguracje i ograniczenia z nimi związane. Trzeba więc zapoznać się z informacjami i dopasować pod nie podzespoły.

Czy planujecie rozbudowę komputera?

Wybór podzespołów do komputera

Jeśli planujecie rozbudowę komputera to warto mieć kilka rzeczy na uwadze. Po pierwsze jeśli chcecie w przyszłości wymienić tylko kartę graficzną jak np. wyjdzie nowa generacja GPU to warto pamiętać o mocy zasilacza czy pojemności obudowy. W tym pierwszy przypadku jeśli macie teraz kartę zasilaną ze złącza 8-pin to w przyszłości wymieniając ją na lepszą może być potrzebne 12VHPWR – warto mieć od razu PSU z takim złączem. W tym przypadku też odrobina więcej mocy w razie czego nie zaszkodzi. Obudowa też od razu powinna mieć trochę więcej miejsca niż być na styk. Po drugie płyta główna i pamięci RAM. Jeśli kupicie teraz np. płytę LGA1700 z pamięciami DDR4 to wymieniając procesor na nowszy będziecie musieli wymienić również te dwie rzeczy. W przypadku AM5 jest lepiej, bowiem kolejne procesory będą obsługiwane przez obecne płyty główne, a pamięci mogą być tylko DDR5. Oczywiście nowsze procesory to również obsługa szybszych pamięci, które wpływają na wydajność w grach, ale sens ich wymiany będzie zależał od rzeczywistych różnic no i zawsze ich zmianę można odłożyć na później. Ostatnia rzecz to chłodzenie – jeśli macie teraz słaby procesor, który nie wymaga mocnego chłodzenia, ale rozważacie kiedyś zakup znacznie mocniejszego procesora, to warto np. dołożyć do AiO, które spokojnie poradzi sobie w przyszłości.

A co z wyglądem?

Wybór podzespołów do komputera

Jeśli macie nieograniczony albo bardzo duży budżet to nie ma problemu – możecie tak naprawdę złożyć co tylko Wam się podoba. Problem z wyglądem pojawia się jednak przy tańszych konstrukcjach. Chodzi tutaj o fakt, że elementy podświetlane, białe czy z wyświetlaczami po prostu kosztują więcej od zwykłych, najczęściej czarnych lub srebrnych odpowiedników. Przy mniejszych budżetach rezygnując właśnie czy z podświetlenia czy z kolorystyki można trochę zaoszczędzić i np. przeznaczyć to na wydajniejszy inny podzespół. Warto to mieć na uwadze wybierając podzespoły do nowego komputera w szczególności, jeśli to właśnie wydajność jest dla Was priorytetem.

O tym warto pamiętać wybierając podzespoły do nowego komputera

To oczywiście nie wszystkie rzeczy, o których trzeba pamiętać i zwracać uwagę kupując podzespoły do nowego komputera. Nie wystarczy więc wejść na stronę sklepu, znaleźć konfigurator i po prostu zmieścić się w cenie. Trzeba mieć sporo wiedzy oraz poświęcić czas, aby znaleźć najlepszą konfigurację w danej cenie, która w pełni spełni Wasze wymagania. Jeśli nie chcecie popełnić błędu, nie macie czasu na ogarnięcie tego wszystkiego czy po prostu chcecie zweryfikować Wasz wybór to warto zwrócić się do firmy, która oferuje usługi doradztwa komputerowego, ma w tym spore doświadczenie i zagwarantuje Wam, że w danej cenie otrzymacie najlepszą możliwą konfigurację.

Lokowanie produktu: Składamy Komputery