600 lat temu w Europie stało się coś strasznego. O tym kataklizmie wyczytano z modlitewnika

Włochy są krajem wyjątkowo narażonym na częste trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Mieszkańcy tej części Europy borykają się z licznymi kataklizmami od tysięcy lat. Skąd o tym wiemy? Przede wszystkim ze źródeł pisanych. W jednym z hebrajskich modlitewników odkryto zaskakującą notkę o nieznanym trzęsieniu ziemi. Co dokładnie zostało tam opisane?
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Badanie historii trzęsień ziemi, które miały miejsce w przeszłości, jest niezwykle trudne. Chcąc dowiedzieć się, czy dany region doświadczał wstrząsów miliony lat temu, musimy przeanalizować struktury w skałach osadowych, które będą wskazywać na trzęsienie ziemi. Analiza kataklizmów w czasach historycznych jest nieco inna, ponieważ w gruncie rzeczy naukowcy bazują na źródłach pisanych.

Czytaj też: Setki metrów pod lodem Antarktydy znaleziono siedem mikroskopijnych szkiełek. Pozwoliły odtworzyć historyczny kataklizm

Włochy posiadają bardzo bogatą historię sejsmiczną zapisaną w wielu dziennikach, książkach, listach itd. Uważa się, że jest to najbardziej kompletny zestaw informacji o minionych wydarzeniach sejsmicznych. Niestety im dalej byśmy chcieli sięgać wstecz, tym kroniki są coraz bardziej wybrakowane.

Krajobraz regionu Marche, które doświadczyło katastrofalnego w skutkach trzęsienia ziemi w XV wieku

O kataklizmie trzęsienia ziemi dowiedzieliśmy się z hebrajskiego modlitewnika

Paolo Galli z Departamentu Obrony Cywilnej – Służby Ryzyka Sejsmicznego w Rzymie dokonał zaskakującego odkrycia, o czym pisze w artykule naukowym na łamach czasopisma Seismological Research Letters. Okazało się, że wciąż nie wiemy o wszystkich trzęsieniach ziemi, jakie zachodziły w przeszłości na terenie Włoch.

Czytaj też: Apokalipsa nawiedziła Ziemię. Kataklizm doprowadził do wielkiego wymierania

Rękopis modlitewnika napisany w języku hebrajskim w 1446 roku skrywał kilka linijek o skutkach pewnego kataklizmu w Marche – regionie znajdującym się w środkowej części Apeninów. Do tej pory nie wiedzieliśmy o żadnych trzęsieniu ziemi w tej części Włoch, które mogło się zdarzyć w XV wieku. Odkrycie Galliego zmienia rozumienie historii tego górzystego regionu.

W modlitewniku pojawiły się skromne opisy skutków wstrząsów w okolicy Camerino. Powalone były domy, zniszczone miasta i wsie. Te drugie zamieniły się dosłownie w “kamienne kopce”. Ponadto wspomniano o osobach z innych stron kraju, które z końmi, mułami i osłami obładowanymi chlebem, jedzeniem i winem przychodziły, aby „trzymać biednych za rękę”.

Czytaj też: Kataklizm zmusił 1,4 mln osób do opuszczenia domów. Na zdjęciach widać, co spowodowała powódź w Nigerii

Na podstawie tego opisu naukowiec stwierdził, że intensywność trzęsienia ziemia mogła wynosić 8 stopni w skali Marcallego. Porównano również ów kataklizm z podobnym z 1799 roku, o którym również wiadomo było z historycznych przekazów. Miejsce i poziom zniszczeń były niemal te same, co oznacza, że wstrząsy mogły mieć podobne źródło w przesuwającym się uskoku na małej głębokości.