Kataklizm zmusił 1,4 mln osób do opuszczenia domów. Na zdjęciach widać, co spowodowała powódź w Nigerii

Nigeria, najludniejszy kraj Afryki, mierzy się z rekordową powodzią, która nawiedziła sporą część państwa. Kataklizm określa się najsilniejszym od co najmniej 10 lat. Na licznych zdjęciach i nagraniach widać ogrom wody, który zalał wiele wsi, miast i pól uprawnych.
źródło: Falnyi J. / Twitter.com

źródło: Falnyi J. / Twitter.com

Pora deszczowa w Nigerii nadeszła w tym roku nieco później niż zazwyczaj. Opady, które przyszły okazały się tak intensywne, że doszło do olbrzymiego wezbrania głównej rzeki kraju – Nigru. Według rządowych informacji z powodu klęski żywiołowej zginęło około 500 osób, a 1,4 miliona zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Prawie 50 tysięcy budynków zostało całkowicie zalanych.

Czytaj też: Powodziowa klęska w Pakistanie. Tak wyglądają tamtejsze zdjęcia satelitarne

źrodło: Google Maps, zrzut ekranu z zaznaczonymi miejscami, gdzie wystąpiła powódź

Powódź spowodowała nie tylko straty w ludziach, ale również zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu kraju. Ponad 70 tysięcy hektarów pól uprawnych został doszczętnie zniszczonych. Eksperci prognozują, że to wpłynie na drastyczne podwyżki cen ryżu w kraju i problem w zapewnieniu odpowiedniej podaży żywności dla ponad 200 mln mieszkańców Nigerii.

Tegoroczna powódź w Nigerii ma miejsce podczas pory deszczowej, która zazwyczaj trwa od czerwca do listopada. Maksimum opadów przyszło jednak dopiero w sierpniu i wrześniu. Nigeria znajduje się w strefie klimatu równikowego z całorocznymi opadami (wybrzeże Oceanu Atlantyckiego), podrównikowego z porą suchą i mokrą (południe i środek kraju) oraz zwrotnikowego z bardzo suchą zimą i mokrym latem (północ kraju).

Powódź w Nigerii – zdjęcia ukazują skalę żywiołu

Obecnie najgorsza sytuacja ma miejsce w dolinie Nigru na środkowym południu, gdzie na kilku tamach na rzece poziom wody był na tyle wysoki, że zaczęła się ona przelewać.

Czytaj też: Upuszczą wody z jeziora, aby uniknąć tragedii! Powódź w Pakistanie zmusza do radykalnych działań

Prognozy na najbliższe tygodnie nie zapowiadają zmian. Przez kilkadziesiąt dni należy nadal spodziewać się intensywnych opadów, ale tym razem w innych prowincjach. Najbardziej narażone są terytoria Taraba, Ebonyi, Benue i Cross Rivers w południowo-wschodniej części Nigerii.

Tegoroczna powódź pod względem liczby ofiar śmiertelnych już przebiła poprzednią z 2012 roku, kiedy to zginęły 363 osoby. W tamtym roku z powodu kataklizmu zostały przesiedlone ponad 2 miliony osób.