Ocalały z Holocaustu przyjedzie na otwarcie Willi Żabińskich

W sobotę 11 kwietnia 2015 Moshe Tirosh, który przez kilka tygodni ukrywał się w warszawskim ZOO weźmie udział w uroczystościach otwarcia Muzeum Willi Żabińskich. W czasie wojny dyrektor Żabiński i jego żona ryzykowali życie dla ratowania Żydów, dzięki nim ponad 300 Żydów z warszawskiego getta zostało ocalonych od deportacji i śmierci w obozach zagłady. Od 9 maja Willa Żabińskich będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających.

Willa, która znajduje się na terenie ZOO, była świadkiem niezwykłych wydarzeń. W czasie II Wojny Światowej dyrektor zoo dr. Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną ocalili od deportacji do obozów zagłady ok. 300 Żydów z Warszawskiego Getta, udzielając im schronienia na terenie zoo jak również w samej willi. Muzeum, które powstało w willi państwa Żabińskich opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc tym, którym chciano odebrać prawo do życia. 

Wiele klatek w ogrodzie zoologicznym opustoszało po bombardowaniach Warszawy na początku września 1939 roku. Dyrektor Żabiński wykorzystał je jako kryjówki dla Żydów. W czasie trzech lat setki Żydów znalazły tam schronienie w momencie, kiedy piwnica Willi była już przepełniona i nie mogła pomieścić uciekinierów z Warszawskiego Getta.

CZYTAJ TEŻ: “Focus Historia” dotarł do nieznanych wspomnień Reginy Kenigswein, która zawdzięcza życie dyrektorowi Żabińskiemu

Po wojnie kiedy komunistyczne władze ustanowiły nowego dyrektora ZOO macewy (żydowskie nagrobki), które zostały ukradzione z Żydowskiego Centarza na Bródnie wykorzystano jako materiał budowlany do rozbudowy Warszawskiego ZOO. Wolontariusze Projektu Matzeva (www.matzeva.org) organizowanego przez Fundację From the Depths będą dokumentować nagrobki oraz skoordynują ich przewiezienie na właściwe miejsce jakim jest cmentarz na Bródnie.

Muzeum, które powstało w willi państwa Żabińskich opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc tym, którym chciano odebrać prawo do życia. 

„Uważamy, że to bardzo ważne, by miliony osób odwiedzających co roku niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce także odwiedzały miejsca związane z heroizmem, odwagą oraz walką w obronie człowieczeństwa. Szczególnie w obliczu wzrostu antysemityzmu, jaki obserwujemy w całej Europie, musimy zrozumieć, że dobrzy ludzie, którzy potrafią się przeciwstawić mają wpływ na losy świata. Postawa Jana i Antoniny Żabińskich jest tego najlepszym przykładem” – mówi Jonny Daniels Założyciel i Prezes Fundacji From the Depths.

Willa Żabińskich będzie otwarta dla zwiedzających od maja 2015 po uprzedniej rezerwacji pod adresem [email protected]. Zwiedzanie Willi Żabińskich dla wycieczek zagranicznych (angielski/hebrajski) możliwe będzie po wcześniejszej rezerwacji From the Depths: +48 501 183 871[email protected]