Próbowali spalić drewno – nie dali rady! Oto, jak działa niewidzialna ochrona przed ogniem

Budownictwo drewniane posiada wiele zalet, ale również i wad – na czele z tą, że bardzo łatwo mogą takie domy ulec spaleniu, czasem od jednej iskry. Aby dalej ta branża mogła się rozwijać, potrzeba skutecznej ochrony przed ogniem i taka ochrona, zdaje się, została opracowana przez naukowców z Singapuru. Ich materiał w dodatku jest niewidzialny gołym okiem!
Próbowali spalić drewno – nie dali rady! Oto, jak działa niewidzialna ochrona przed ogniem

Badacze z singapurskiego Uniwersytetu Technologicznego Nanyang stworzyli przeźroczystą powłokę na drewno, która ochrania je przed spaleniem. Opublikowali oni w sieci wideo pokazujące, jak to działa w praktyce.

Chociaż przeciwogniowe lakiery i impregnaty od dawna są już nam znane, to wynalazek z Singapuru ma tę zaletę, że jest całkowicie przeźroczysty. Posmarowanie powierzchni drewnianej nim nie zaburza i nie zmienia struktury materiału. Drewno wygląda dokładnie tak samo.

Czytaj też: Drewno hodują w laboratorium. W ten sposób można chronić drzewa

Ponadto wystarczy cieniutka warstwa materiału o grubości 0,075 mm, aby już działa działa ochrona przed ogniem.

Niewidzialna gołym okiem ochrona przed ogniem

Na nagraniu możemy zaobserwować, jak zachodził eksperyment naukowców z Singapuru. Próbowali oni spalić kawałek drewna w warunkach laboratoryjnych. Jedyne co reagowało z ogniem to powłoka, jaką posmarowano drewno – ulegała ona stopniowemu zwęgleniu.

Jak się okazuje warstwa węgla została zaprojektowana w taki sposób, aby działała izolująco i nie pozwalała na przedostanie się ognia do drewna. Po eksperymencie warstwę izolującą można było dosłownie zeskrobać bez żadnego ubytku w materiale.

Czytaj też: Czy drewno może być twardsze od stali? Nawet sześciokrotnie. Uczeni zrobili drewniany nóż do steków

Jeśli wynaleziona przez badaczy powłoka trafi do komercyjnego użycia, to możemy być pewni, że drewniane domy zyskają solidną ochronę przed ogniem. Niewykluczone, że dzięki temu wynalazkowi w ogóle cała branża budownictwa skieruje się w stronę tworzenia w drewnie, które jest niskoemisyjne, zostawia mniejszy ślad węglowy w przyrodzie, jak i… zyskuje coraz więcej fanów.

Więcej:drewno