Odkryli setki mumii i statuetek. Niezwykła nekropolia ze starożytnego Egiptu

Nekropolia położona na terenie dawnej stolicy Egiptu, Memfis, okazała się miejscem, w którym archeolodzy odkryli 150 statuetek z brązu. Jedna z nich przedstawia Imhotepa, czyli pierwszego znanego lekarza i architekta będącego wezyrem faraona Dżesera.
Odkryli setki mumii i statuetek. Niezwykła nekropolia ze starożytnego Egiptu

Mostafa Waziri, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, wyjaśnił, że celem działań archeologów na tym terenie było odnalezienie grobu Imhotepa. Archeolodzy natrafili również na inne brązowe statuetki, na których widać różnorakie bóstwa, między innymi Bastet, Anubisa, Ozyrysa, Izydę, Nefertum czy Hathor.

150 statuetek i 250 drewnianych sarkofagów

Na tym jednak znaleziska się nie skończyły, ponieważ działający na miejscu naukowcy odkryli 250 drewnianych sarkofagów z mumiami w środku. Ich pochodzenie jest datowane na V wiek p.n.e. Wewnątrz jednego z sarkofagów znajdował się nienaruszony i zapieczętowany papirus. Przekazano go już do laboratorium Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie naukowcy mają przeprowadzić konserwację i dokładniejsze analizy.

Papirus ten jest niezwykle długi – być może nawet na dziewięć metrów. Wszystko wskazuje na to, że zostały na nim zapisane rozdziały Księgi Umarłych. Ten staroegipski zbiór zawiera między innymi teksty, pieśni czy rysunki. Egipcjanie wykorzystywali te zaklęcia do przeprowadzania zmarłych przez świat podziemi. Wkrótce sarkofagi powinny trefić do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które – o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem – zostanie otwarte jeszcze w tym roku.

Egipt, zdecydowanie dotknięty spadkiem liczby turystów związanym z pandemią COVID-19, próbuje zachęcić odwiedzających do powrotu. W marcu tego roku lokalne władze odsłoniły pięć starożytnych grobowców, w których pochowano faraonów. Z kolei w styczniu 2021 roku tamtejsi archeolodzy natrafili na ponad 50 drewnianych sarkofagów pochodzących z okresu Nowego Państwa. Okres ten trwał od XVI do X wieku p.n.e. 

Bogactwo archeologicznych skarbów na terenie Egiptu 

Prawdopodobnie najbardziej znanym miejscem na terenie Egiptu, z punktu widzenia historycznych pochówków, jest tzw. Dolina Królów. Znajduje się ona w obrębie nekropolii tebańskiej. To właśnie tam znajdują się szczątki władców panujących w okresie od XVIII do XX dynastii. Na miejscu odkryto grobowiec należący między innymi do Tutanchamona, a także Amenhotepa II czy Ramzesa I. Innym charakterystycznym punktem na mapie Egiptu jest też rzecz jasna Wielka Piramida Cheopsa. Jej budowę ukończono w 2560 roku p.n.e., w okresie tzw. Starego Państwa. W czasie jego trwania starożytnym Egiptem rządzili faraonowie z dynastii od III do VI.