Odkryto egipską mumię ze złotym językiem

Archeolodzy pracujący na terenie świątyni Tabosiris Magna w zachodniej Aleksandrii w Egipcie odkryli pochowaną 2000 lat temu mumię z językiem wykonanym ze złota.
Odkryto egipską mumię ze złotym językiem

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Dominikany oraz miejscowych ekspertów. Jak wyjaśnia tamtejsze Ministerstwo Turystyki i Starożytności, w dawnym Egipcie uważano, że wykonany z cienkiej warstwy złota język miał zmarłemu zapewnić możliwość rozmawiania w zaświatach.

Rozmowę toczył miał zapewne z Ozyrysem, gdy ten przystąpiłby do oceny jego życia. Wygląda na to, że przygotowujący pochówek chcieli zmarłemu dać szansę obrony własnej duszy.

W oświadczeniu dla mediów resort zwrócił uwagę na bardzo zły stan zachowania mumii, co jest typowe dla zwłok chowanych w czasach, gdy Egiptem rządzili Ptolemeusze i Rzymianie.

fot. Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu

Ci pierwsi to potomkowie Aleksandra Wielkiego. Ich linię zamykają rządy Kleopatry VII w 30 wieku p.n.e. Potem kraj znalazł się pod okupacją imperium rzymskiego.

Nie jest jasne czy mumia z językiem ze złota pochodzi dokładnie z okresu rządów Kleopatry, ale wszystko wskazuje, że „mniej więcej” z tych czasów. Już wcześniej na terenie Tabosiris Magna znaleziono monety z jej wizerunkiem.

W wydrążonych w skale katakumbach znaleziono w sumie 16 pogrzebanych ciał. Choć ciała rozpadły się, przetrwały kamienne maski pogrzebowe mające uwiecznić wygląd zmarłego.

fot. Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu

Przy jednym z ciał znaleziono też ozdoby z wizerunkiem Ozyrysa. Przy innym była korona ozdobiona rogami i wizerunkiem wężem na czole. Na jednej z trumien odkryto też symbol boga Horusa.

Pracujący na tym stanowisku archeologicznym zespół z Uniwersytetu Santo Domingo odnalazł też fragmenty posągu króla Ptolemeusza IV, który władał Egiptem od 221 do 204 r. p.n.e.

 

– كشف أثري جديد بالإسكندرية نجحت البعثة المصرية الدومينيكانية التابعة لجامعة سانتو دومنيجو برئاسة الدكتورة / كاثلين … Opublikowany przez Ministerstwo Turystyki i Starożytności وزارة السياحة والآثار < / a> & nbsp; Piątek, 29 Stycznia 2021

 

Zdjęcie główne: mumia.jpg Podpis: Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu​

 

Więcej:Egiptmumie