Odwiedź Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dzięki Google Street View!

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jako pierwsze muzeum w Polsce, udostępnia na Google Cultural Institute Street View wystawy stałej “1000 lat historii Żydów polskich” oraz wirtualną wersję wybranych fragmentów wystawy czasowej “Jak zrobić muzeum?”.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zaprasza do wirtualnego odwiedzenia kolekcji na platformie Google Cultural Institute. Użytkownicy mogą wziąć udział w wirtualnej wycieczce po wnętrzach obiektu i nowo otwartej wystawie stałej oraz obejrzeć wybrane fragmenty ekspozycji “Jak zrobić muzeum?”.

Technologia Street View została przeniesiona do muzealnych wnętrz po raz pierwszy w Polsce, aby umożliwić użytkownikom odkrywanie wystaw niemal tak, jak w rzeczywistości. Do tej pory uchwycono od wnętrza ponad 250 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 100 muzeów.

Zdjęcia Street View powstają zazwyczaj przy użyciu samochodu, jednak aby móc zrobić je w pomieszczeniach muzealnych, trzeba było zmieścić cały sprzęt na małym, pchanym przez człowieka, wózku. Wózek posiada kilka elementów, które są kluczem do robienia zdjęć wewnątrz budynku: panoramiczny aparat wykonujący zdjęcia 360-stopni, lasery odczytujące odległości od ścian, czujniki ruchu śledzące pozycje wózka, dysk twardy, na których przechowywane są wszystkie dane oraz laptop potrzebny do obsługi systemu.

Wystawa stała w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, którą można podziwiać w czasie wirtualnego spaceru, przedstawia 1000 lat życia Żydów w Polsce. To serce całego muzeum i jedna trzecia jego powierzchni. Wystawę przygotował międzynarodowy zespół historyków, muzealników, pokazuje, że historia Polski jest nierozerwalnie zrośnięta z historią polskich Żydów, a historia Żydów nie byłaby kompletna bez polskiego rozdziału. Wystawa przedstawia drogę pierwszych Żydów do Polski, wyjaśnia dlaczego postanowili się tu osiedlić oraz w jaki sposób Polska stała się domem dla jednej z największych diaspor żydowskich na świecie – 3,3 miliona Żydów mieszkało w Polsce do czasu Holokaustu. Ta trwająca tysiąc lat podróż rozciąga się na przestrzeni ośmiu galerii – od najwcześniejszego okresu osadnictwa Żydów, aż do współczesnych czasów i stopniowego odrodzenia społeczności polskich Żydów po upadku komunizmu w 1989 roku. Wystawa ma charakter narracyjny, co oznacza, że- odwiedzający zanurzają się w historię opowiedzianą przez interaktywne instalacje, obrazy, repliki oraz modele, historyczne obiekty, a także projekcje wideo.

Z kolei wirtualna wystawa “Jak zrobić muzeum?” ukazuje wybrane momenty procesu powstawania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: od pierwszych działań podjętych w 1993 roku, aż po rozpoczęcie działalności w nowym budynku 20 lat później. Odsłania kulisy tworzenia nowoczesnego muzeum: zbieranie funduszy i zabiegi dyplomatyczne, formułowanie misji i wizji miejsca, opracowanie narracji historycznej, projektowanie, produkcję i montaż wystawy, konkurs architektoniczny i budowę gmachu oraz planowanie działalności kulturalnej i edukacyjnej.