Ogniwa słoneczne, które zwiniesz i przeniesiesz w dowolne miejsce. Imponująca technologia na wyciągnięcie ręki

Przedstawiciele belgijskiego startupu Enfoil proponują nietypowe, ale bardzo ciekawie prezentujące się rozwiązanie. Chodzi o tzw. folie słoneczne, które można zwijać w niemal dowolny sposób. 
Ogniwa słoneczne, które zwiniesz i przeniesiesz w dowolne miejsce. Imponująca technologia na wyciągnięcie ręki

Technologia CIGS, czyli ogniwa słoneczne z selenku miedziowo-indowo-galowego, zyskuje coraz większą popularność. Powstają poprzez osadzanie cienkiej warstwy roztworu selenku miedzi, indu i galu na szklanym bądź plastikowym podłożu. Z przodu i z tyłu znajdują się natomiast elektrody służące do zbierania prądu. Taka struktura charakteryzuje się wysokim współczynnikiem absorpcji, dlatego wystarczy znacznie cieńsza warstwa, by uzyskać wydajność podobną jak w przypadku innych, grubszych materiałów.

Czytaj też: Ten region jest potęgą energetyczną. Odkryto, że może tu powstać aż 1800 elektrowni, ale jakich?

Według założeń Belgów, taka cienkowarstwowa folia mogłaby być wykorzystywana w formie fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami. Dostarczana przez nią energia byłaby z kolei używana do zasilania czujników czy systemów śledzenia. Możliwości w zakresie zwijania tego materiału są niesamowite. Folie CIGS mogą mieć ponad 10 metrów długości i ważyć mniej niż 2 kilogramy w przeliczeniu na metr kwadratowy. Sprawność konwersji energii takich ogniw wynosi 17%, podczas gdy warstwa materiału ma mniej niż 2 milimetry grubości.

Ogniwa słoneczne w postaci zwijanej folii mogą ważyć mniej niż 2 kilogramy w przeliczeniu na metr kwadratowy

W grę wchodzi nawet integracja opisywanych ogniw z dachami basenów czy też pokrywami w postaci dachówek. Przedstawiciel belgijskiego startupu, Marc Meuris, wyjaśnia, że obecnie trwają dążenia do montażu opracowanych materiałów na dachach i ścianach bocznych ciężarówek. W takich okolicznościach posłużą one do zasilania ich czujników i systemów śledzenia. Nawet jeśli nie pozwoli to na pełne ładowanie baterii, to z pewnością umożliwi ich wolniejsze rozładowywanie. 

Czytaj też: Nowatorski akumulator wykorzystuje powszechnie dostępny pierwiastek. Poznaliśmy dane na temat jego wydajności

Niedawno informowaliśmy o innej technologii fotowoltaicznej, również opracowanej na zachodzie Europy. W tamtym przypadku chodziło o zaprojektowane przez Francuzów panele słoneczne pozbawione podpór. Dzięki temu ich instalacja przebiega ponad dwukrotnie szybciej. Wydaje się, że w przypadku belgijskiego produktu montaż również powinien wyglądać bardzo sprawnie. Warto przy tym zauważyć, jak zróżnicowane stają się technologie fotowoltaiczne. Jeszcze niedawno kojarzone głównie ze sztywnymi panelami, teraz pojawiają się w coraz większej liczbie wariantów.