Ogólnopolska Noc Biologów już 10 stycznia!

Ile trwa odruch? Jak ptaki znajdują drogę podczas swoich wędrówek? Jak zrobić gumowe jajko? Z okazji Nocy Biologów moc atrakcji dla miłośników biologii przygotowało 26 jednostek naukowych w całym kraju!

Ogólnopolska Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie ośrodków naukowych, które ma popularyzować nauki biologiczne. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.

Ogólnopolska Noc Biologów odbędzie się m.in.

  • Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Odwiedzający dowiedzą się, czym jest sen, jakie są zaburzenia i skutki niedoboru snu, jak spać, żeby się wyspać i czym jest sen kontrolowany. Goście UAM poznają też intrygujące fakty z życia owadziej modliszki, która “powie, jak zabiła swojego męża”, a w laboratoriach wyizolują DNA i przekonają się o możliwościach ciekłego azotu.
  • Na Uniwersytecie Warszawskim – Uczestnicy warsztatów sprawdzą m.in. jak na podstawie niewielkiej ilości materiału biologicznego rozpoznać, kto był sprawcą przestępstwa; poznają sposoby diagnozowania chorób genetycznych.
  • Podczas zajęć organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, jakie czynniki są konieczne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i co jest produktem ubocznym reakcji. Możliwe będzie też sprawdzenie, co wspólnego ma chlorofil ze świeceniem okrzemków w oceanach, których próbkę każdy uczestnik warsztatów dostanie w prezencie.
  • Na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie będzie można przyjrzeć się pracy wirusologa, spróbować własnoręcznie stworzyć szczepionkę i poznać techniki namnażania wirusów stosowane przy produkcji szczepionek. Dzieci od ósmego roku życia wcielą się w rolę detektywa i będą mogły np. ujawnić odciski palców na papierze, szkle i plastiku, a także pobrać własne odciski palców.
  • Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbędą się wykłady poświęcone m.in. zoonozom, czyli chorobom odzwierzęcym czy pasożytowaniu pijawek. Niemal przez cały piątek na olsztyńskiej uczelni otwarta będzie kawiarnia naukowa, w której każdy będzie mógł porozmawiać z olsztyńskimi naukowcami, dziennikarzami naukowymi i blogerami.
  • Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczestnicy warsztatów dowiedzą się, po co ptakom pióra; co ornitolog, patrząc na pióro, może powiedzieć o jego właścicielu; jak zbudować hotel dla pszczół. Słuchacze wykładów przekonają się np. jak rozwija się czerniak, jak naukowcy szukają leku na ten nowotwór oraz jakie są metody leczenia i diagnostyka boreliozy.

Z atrakcji Nocy Biologów będą mogli skorzystać mieszkańcy m.in. Trójmiasta, Szczecina, Białegostoku, Torunia, Wrocławia, Łodzi, Katowic. Większość wydarzeń rozpocznie się jeszcze przed zapadnięciem zmroku, a skończy około g. 22. Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre zajęcia niezbędna jest rejestracja.

Szczegółowy program Nocy Biologów dostępny jest na jej stronie http://www.nocbiologow.home.pl