Zaraz, zaraz… gdzie ten ogórek? Eksperci odradzają oczyszczanie waginy ogórkiem

– Drogie panie, nie róbcie tego – apelują lekarze. Moda na oczyszczanie kobiecych narządów intymnych ogórkiem wywołała dość gwałtowną odpowiedź ekspertów.
Zaraz, zaraz… gdzie ten ogórek? Eksperci odradzają oczyszczanie waginy ogórkiem

“Przytnij do odpowiedniego rozmiaru, zdejmij z niego skórę i około 20 razy wprowadzaj do wnętrza swojej pochwy” – to porada dotycząca higieny dla kobiet, która od pewnego czasu robi furorę, szczególnie wśród miłośników wszystkiego z przedrostkiem eko oraz bio. 

Zwolennicy przekonują, że w połączeniu z odpowiednią dietą zabieg oczyszczania pochwy ogórkiem może przynieść ulgę i natychmiastową poprawę PH intymnego miejsca. Dodają, że warto prowadzić dziennik, w którym będziemy notować stan narządu oraz synchronizować zabiegi z cyklem owulacyjnym. 

– Jeśli macie waginy zdecydowanie nie wolno wam tego robić! – ostrzega kanadyjska ginekolog dr Jen Gunter w rozmowie z BBC. Jej głównym argumentem jest fakt, że w istocie nie tylko nie poprawi to PH stref intymnych, ale może im także zaszkodzić i spowodować podrażnienie, co przekłada się na zwiększenie ryzyka infekcji. 

Inna ekspertka, dr Vanessa Mackay reprezentująca londyńskie Royal College of Obstetricians and Gynecologists przekonuje, że do zadbania o higienę intymną wystarczy łagodne mydło oraz czysta woda. W przypadku niepokojących objawów, w tym przykrego zapachu – najlepiej nie czekać i od razu skontaktować się z ginekologiem.

Ogórek oczywiście ma wiele zalet i zachęcamy do włączenia go do diety, w tradycyjnej formie. Jego zalety dobrze podsumowuje jamajski raper MackaB.