Ogrzewanie ciepłem z wnętrza ziemi

Dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej opracował tani i ciekawy system pozwalający ogrzewać zimą budynki dzięki ciepłu zgromadzonemu w ziemi.

Pomysł dr hab. inż. Krzaczka – pracownika Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, oparty jest na wykorzystaniu rurek polipropylenowych, które będą montowane w połaci dachu, wewnątrz ścian zewnętrznych domu oraz w ziemi wokół niego.

W rurkach znajdzie się woda, której przepływ będzie sterowny dzięki zasilanym prądem pompom. System rurek na dachu – odpowiednio zamaskowany, tak by nie rzucał się w oczy – ma pełnić rolę kolektora słonecznego. Przewody w ścianach mają spełniać funkcję „kaloryferów” ogrzewających dom, z kolei rurki umieszczone pod ziemią będą latem przekazywać glebie ciepło, które zimą ma być wykorzystane do ogrzewania domu.

Cały projekt opracowano tak, by – w razie potrzeby – np. w czasie bardzo ciepłego lata, system schładzał zewnętrzne mury domu.

Naukowiec podkreśla, że niemal wszystkie elementy, które będą służyły do budowy systemu są ogólnodostępne, świetnie znane i szeroko wykorzystywane w budownictwie. Wynalazca nie zdradza wszystkich szczegółów na temat swojego projektu. Podjął już starania o objęcie go europejskim patentem.

Zdaniem Krzaczka zaletą jego systemu jest nie tylko uniwersalność, ale też nieduży koszt montażu stanowiący około 4-5 proc. całkowitych wydatków na budowę domu. Dodatkowo raz zamontowany, system będzie nieprzerwanie służył przez ok. 50 lat. 

W położonej na Kaszubach miejscowości Warzno kończy się właśnie budowa domu testowego, w którym zastosowano opracowywany od 2009 r. system. System grzewczy zostanie uruchomiony na wiosnę.