Stworzono “okno” na mózg. To może być rewolucja w medycynie

Naukowcy z NYU Langone Health opracowali przełomową technologię, która pozwala otworzyć “okno” na mózg. To może być przełom w diagnostyce medycznej, który znacznie zredukuje częstość występowania udarów mózgu.
Stworzono “okno” na mózg. To może być rewolucja w medycynie

Kiedy mówimy o medycznych technikach diagnostycznych, na myśl przychodzi tomografia komputerowa, magnetyczny rezonans jądrowy czy pozytonowa tomografia emisyjna. Możliwości monitorowania żywego mózgu są ograniczone, zwłaszcza gdy chcemy dostrzec konkretne aspekty układu nerwowego. Zespół naukowców z NYU Langone Health dokonał kolejnego przełomu, tworząc urządzenie, które pozwala obrazować mózg za pomocą ultradźwięków.

“Okno” na mózg ochroni przed kolejnym udarem

67-letni Stanley Wong przeżył zawał serca i udar mózgu. Życie uratowano mu w NYU Langone’s Center for Stroke and Neurovascular Diseases na Manhattanie. Lekarze wszczepili mu stenty do serca i ze względu na przebyty zawał postanowili zbadać mózg. Wykryli, że przepływ krwi jest ograniczony, więc wszczepili bajpas czaszkowy, by zapobiec przyszłym udarom mózgu.

Czytaj też: Ten przeszczep do niedawna był niemożliwy. Na własne oczy oglądamy epokowy zwrot w medycynie

Dr Erez Nossek z NYU Langone Health mówi:

Pobraliśmy naczynie krwionośne ze skóry głowy i połączyliśmy je z naczyniem krwionośnym w mózgu, tworząc bajpas. Nie było to nic skomplikowanego.

Najciekawsze było to, w jaki sposób zamknięto czaszkę pacjenta. Stanleyowi wszczepiono przezroczystą osłonę, która działa dosłownie jak “okno” na mózg. To pierwsza w swoim rodzaju technologia, która pozwala neurochirurgom na obrazowanie ultradźwiękowe do monitorowania przepływu krwi w czasie rzeczywistym i zmniejszenie ryzyka kolejnego udaru. Rewolucyjną procedurą można wykonać nawet za pomocą telefonu komórkowego.

Stanley Wong podczas badania /Fot. NYU Langone

Naukowcy korzystają również z rzeczywistości rozszerzonej (AR), aby ograniczyć komplikacje i poprawić opiekę nad pacjentami. Najnowocześniejszy system obrazowania przekształca holograficzne obrazy 2D w 3D, co zapewnia niesamowitą precyzję.

Dr Carter Suryadevara z NYU Langone Health wyjaśnia:

Tradycyjnie polegaliśmy na punktach orientacyjnych, które mierzymy przy łóżku, na szczycie czaszki, ale dzięki tej technologii jesteśmy w stanie nałożyć obrazy, które są unikalne dla każdego pacjenta i obserwować w czasie rzeczywistym, gdzie najlepiej byłoby zrobić bajpas.

Takie “okno” na mózg pozwala obserwować na bieżąco przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu łatwiej stwierdzić, w którym miejscu potrzebna jest interwencja. Narzędzie jest badanie pod kątem skuteczności w nawigacji chirurgicznej i bardziej precyzyjnym leczeniu chorób nerwowo-naczyniowych. Może okazać się bezcenne w przypadku udaru krwotocznego, gdy pacjenci wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Dr Carter Suryadevara podsumowuje:

Zasady leżące u podstaw tej technologii zostały opracowane na potrzeby neurochirurgii, w szczególności patologii czaszki i kręgosłupa, ale omawiane zasady można bezpośrednio zastosować w dowolnym miejscu ciała.