Okręty USA będą niezniszczalne. Śmigłowce zaczną strącać nadlatujące przeciwokrętowe pociski

Możliwości zwalczania wrogich pocisków stają się coraz ważniejsze, o czym doskonale wie marynarka USA, która poczyniła właśnie znaczący krok w kierunku wzmocnienia swoich zdolności obronnych przeciwko pociskom przeciwokrętowym.
Okręty USA będą niezniszczalne. Śmigłowce zaczną strącać nadlatujące przeciwokrętowe pociski

Przeciwokrętowe pociski przestaną być zagrożeniem dla okrętów USA. Wszystko dzięki AOEW

AOEW to akronim od angielskiego określenia Advanced Off-Board Electronic Warfare, czyli systemu Zaawansowanej Walki Elektronicznej na Morzu, który to ma na celu wzniesienie możliwości bojowych USA w tym zakresie na zupełnie nowy poziom. Dziś jest głośno o tym systemie firmy Lockheed Martin o alternatywnej nazwie AN/ALQ-248 za sprawą niedawnego kluczowego sprawdzianu. W nim ten sprzęt przeszedł testy po integracji ze śmigłowcem MH-60R, potwierdzając swoją podstawową zdolność do angażowania i pokonania zagrożeń pocisków przeciwokrętowych w kontrolowanym środowisku. Warto jednak podkreślić, że Amerykanie mają zamiar wprowadzić go również na pokład MH-60S Seahawk.

Czytaj też: Wojsko USA podjęło poważną decyzję. Wyjątkowe maszyny uziemione do odwołania

Test miał miejsce w komorze anechicznej, czyli przestrzeni zaprojektowanej do eliminacji otaczającego promieniowania elektromagnetycznego, co pozwala na dokładne testowanie systemów elektronicznych. Sam w sobie AN/ALQ-248 to zaawansowany system wojny elektronicznej, który jest zaprojektowany do zapewnienia stałego nadzoru elektronicznego i zdolności przeciwdziałania różnym zagrożeniom. Nie bez powodu więc oczekuje się, że będzie on stanowił znaczące wzmocnienie siły dla marynarki wojennej, umożliwiając kontrolę przestrzeni bitewnej bez bezpośredniego angażowania zagrożeń.

Czytaj też: Nazywał się młodszym bratem Jezusa. Na skutek jego rządów zginęło kilkadziesiąt milionów osób

Jest to o tyle cenne, że kraje takie jak Rosja i Chiny ciągle pracują nad rozwijaniem pocisków hipersonicznych, zwiększając tym samym potrzebę skutecznych środków przeciwdziałania. Dlatego właśnie AN/ALQ-248 jest zaprojektowany do pełnej integracji z zaawansowanymi systemami bojowymi, takimi jak Aegis Baseline 9C.2+ czy SEWIP Blok II. Co jednak najważniejsze, system AOEW lub jego komponenty mogą być dostosowywane do różnych platform, a w tym małych okrętów lub bezzałogowych pojazdów powietrznych i nawodnych. Ta adaptowalność wskazuje na potencjalne szersze zastosowanie systemu AOEW na różnych platformach morskich.

Czytaj też: Japonia stawia na broń odrzuconą przez USA i chwali się jej możliwościami

Program AOEW wpisuje się więc w szerszą wizję marynarki wojennej dotyczącą rozproszonej sieci aktywów wojny elektronicznej. Strategia ta obejmuje wykorzystanie bezzałogowych pojazdów, systemów okrętowych i technologii komunikacyjnych do stworzenia sieciowej i współpracującej zdolności wojny elektronicznej, tworząc fikcyjne floty w celu wprowadzenia w błąd czujników wroga. W miarę jak marynarka wojenna USA będzie kontynuować udoskonalanie zdolności AN/ALQ-248 i realizować dalsze testy w 2024 roku, jej potencjał w sektorze obrony morskiej będzie tylko rosnąć.