Japonia stawia na broń odrzuconą przez USA i chwali się jej możliwościami

Japonia stawia na rozwój dział szynowych, które jakiś czas temu były testowane przez Amerykanów, ale zostały uznane przez nich za “mało przyszłościowe”. Azjatycki kraj jest innego zdania i pochwalił się na YouTube, jak działa ta broń.
Japonia coraz intensywniej testuje działa szynowe

Japonia coraz intensywniej testuje działa szynowe

Działo szynowe (tzw. railgun) swoją nazwę zawdzięczają konstrukcji polegającej na umieszczeniu między dwoma nieruchomymi szynami pocisku będącego przewodnikiem. Wytworzone pole magnetyczne sprawia, że pocisk zostaje wystrzelony z ogromną prędkością. Amerykańska armia była bardzo entuzjastycznie nastawiona do tej technologii, ale w 2021 r. wstrzymała jej rozwój ze względu na “mało przyszłościowy” charakter.

Czytaj też: Japonia przetestowała potężną broń na morzu. Historia pisze się na naszych oczach

Azjatyckie państwa są innego zdania. W 2018 r. świat obiegły wieści, że Chińczycy wyposażyli okręt Haiyang Shan w działo szynowe, a kilka miesięcy temu Państwo Środka złożyło zamówienie na superlotniskowiec wyposażony m.in. w tego typu broń. Japonia nie chce pozostać w tyle, więc informacje o udanych testach działa szynowego nie powinny nikogo zaskakiwać. Japońska agencja Acquisition Technology & Logistics Agency (ATLA) opublikowała krótki film z tych prób.

Japonia stawia wszystko na jedną kartę. Ta broń da im przewagę w regionie

Według ujawnionych wcześniej informacji, Japonia opracowała średnie działo szynowe, zdolne wystrzelić pocisk o masie 320 g ze zdumiewającą prędkością początkową 2230 m/s (Mach 6,5). Niezwykła wytrzymałość broni wynosząca ponad 120 nabojów i jego obecna energia ładowania wynosząca 5 MJ pokazują skuteczność tej technologii z ambicjami dotyczącymi przyszłych udoskonaleń, których celem jest energia ładowania rzędu 20 MJ.

Czytaj też: Działo szynowe trafi do europejskiej armii. Tych pocisków nic nie zatrzyma

W przeciwieństwie do tradycyjnej broni palnej wykorzystującej paliwa chemiczne, działa szynowe wykorzystują siły elektromagnetyczne do wystrzeliwania pocisków z niespotykaną dotąd prędkością. Biorąc pod uwagę, że ich prędkość wylotowa jest potencjalnie dwa razy większa niż w przypadku broni konwencjonalnej, oznacza to ogromne korzyści strategiczne. Zwiększona prędkość przekłada się na krótsze czasy ładowania, rozszerzone strefy zamknięte i zwiększony zasięg, przyczyniając się do zwiększonej wydajności i efektywności operacyjnej.

Rozwój dział szynowych, który zainicjowano w 2016 r., pomoże Japonii wnieść swoje zdolności obronne na inny pułap. Ma to szczególne znaczenie w czasach, w których zagrożenie stwarzane przez broń hipersoniczną opracowaną przez Chiny, Koreę Północną i Rosję jest realne. Mając na uwadze prawdopodobieństwo przyszłego konfliktu, Japonia wzmacnia swoje zdolności obronne i zwiększa gotowość wojskową. Docelowo, działa szynowe mają być używane przez japońską armię nie tylko na morzu, ale i na lądzie.

Warto wspomnieć, że nad technologią dział szynowych pracują także europejskie koncerny w ramach projektu PILUM. Broń elektromagnetyczna ma być gotowa do testów poligonowych przed 2028 rokiem.