Olbrzymie ssaki odwiedzają Bałtyk

Tajemnicza kość, którą znaleziono podczas prac w Kanale Piastowskim w Świnoujściu, należała do humbaka – ustalili naukowcy.

Około metrowa kość kręgowa, znaleziona we wrześniu 2014 r. podczas robót podwodnych przy budowie umocnień brzegowych Kanału Piastowskiego to fragment kręgosłupa z odcinka lędźwiowego, ważący ok. 15 kg, który pochodzi od humbaka (Megaptera novaeangliae).

Zagadką jest, jak tak wielki osobnik mógł znaleźć się w Kanale Piastowskim odległym od otwartego morza o kilkanaście kilometrów. Ponieważ nie znaleziono innych fragmentów szkieletu humbaka, kręg mógł zostać tam wepchnięty przez ruchy wód lub np. był przywieziony przez jakiegoś marynarza.

Humbaki pojawiają się w Morzu Bałtyckim bardzo rzadko, jednak np. w ubiegłym roku Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego odnotowała obecność tych waleni m.in. w rejonie Darłówka.

Samice tego ssaka osiągają długość do ok. 17 m, a samce nawet do ok. 19 m. Waga dorosłego osobnika dochodzi do 45 -50 ton.

– Na razie nie wiemy, co będzie dalej ze znaleziskiem, czy zostanie u nas, jako pamiątka, czy też przekażemy je jakiejś innej instytucji, np. parkowi narodowemu czy muzeum – mówi Urzędu Morskiego w Szczecinie Ewa Wieczorek.

Czytaj więcej: