Opracowali ultratwarde szkło. To koniec z popękanymi smartfonami?

Naukowcy z Japonii opracowali ultratwardy materiał, który w przyszłości może zwiększyć wytrzymałość m.in. smartfonów.

Do produkcji ultratrwadego szkła naukowcy z University of Tokyo i Synchrotron Radiation Research Institute w Japonii wykorzystali jeden z tlenków glinu. Jeśli wynalazek uda się skomercjalizować, pomoże on zwiększyć wytrzymałość szkła wykorzystywanego dziś w oknach budynków, samochodów i wyświetlaczy telefonów komórkowych. Wyniki pracy przedstawiono w magazynie “Scientific Reports“. 

Materiał należy do kategorii szkieł tlenkowych, składających się głównie z krzemionki, i wzmocnionych za pomocą tlenków glinu.

Dotychczasowe próby zwiększenia proporcji tlenku glinu nie dawały dobrych efektów – powodowały, że w miejscach styku ze zbiornikiem, w którym przygotowywano materiał, mieszanina zaczynała się krystalizować. To z definicji uniemożliwia powstanie szkła. Japońscy naukowcy obeszli ten problem. Korzystając z tlenu rozpylili w powietrzu składniki materiału, a następnie stopili je za pomocą laserów.

Uzyskali w ten sposób szkło bezbarwne, przejrzyste i wyjątkowo wytrzymałe. Właściwość materiału określana jako Moduł Younga (inaczej – współczynnik sprężystości podłużnej) jest w przypadku tego szkła większa, niż w przypadku niektórych metali. Jej wartość plasuje się w okolicy wartości typowych dla stali.

Twardość materiału jest porównywalna z najwyższymi znanymi dotychczas wartościami dla szkieł tlenkowych.

Autorzy wynalazku zapewniają, że wkrótce opracują metodę masowej produkcji szkła. “Spodziewamy się, że w ciągu pięciu lat uda się tę technikę skomercjalizować” – powiedział jeden z wynalazców.

Czytaj więcej: 9 materiałów, które mogą zmienić naszą cywilizację