Opublikowano listę 185 produktów kosmetycznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia

Francuska organizacja UFC Que Choisir ostrzega o potencjalnych zagrożeniach związanych z kosmetykami znanych marek.

Według badań przeprowadzonych przez  francuską organizację ochrony konsumentów UFC Que Choisir, niektóre kremy, szampony, kremy po golenia, perfumy czy pasty do zębów takich koncernów jak L’Oreal i Procter & Gamble, mogą zawierać potencjalnie szkodliwe substancje.  

W poniedziałek UFC-Que Choisir opublikowała listę 185 produktów, ale zaznaczyli, że zawarte w kosmetykach substancje mimo iż są legalne, mogą powodować alergie, podrażnienia lub zaburzenia endokrynologiczne.

W badaniu wskazano m.in. 8 marek produkujących nawilżające chusteczki dla niemowląt i dzieci, które  zawierają fenoksyetanol i mogą być toksyczne dla krwi i wątroby. Wśród producentów chusteczek znaleźli się  L’Oreal z Bebe Cadum i Mixa, Beiersdorf Nivea oraz Procter & Gamble (P&G) Pampers.

W raporcie zamieszczono też informację, że ponad 100 produktów zawiera substancje, które powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie, a ponad 50 posiada chemiczny filtr Ethylhexyl Methoxycinnamate, który “jest zupełnie niepotrzebny” w takich produktach jak środki czyszczące czy produkty do pielęgnacji włosów.

W odpowiedzi na badania, Federacja Kosmetyczna Makers (FEBEA) powiedziała, że kosmetyki sprzedawane we Francji są bezpieczne i spełniają wszelkie europejskie przepisy bezpieczeństwa uznawane za najbardziej restrykcyjne na świecie.

Nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie ze strony Beiersdorf i P&G. Natomiast przedstawiciele  L’Oreal oświadczyli, że firma jest ściśle zaangażowana w bezpieczeństwo wszystkich swoich produktów.

“Nasz system oceny bezpieczeństwa jest bardzo solidny, a wszystkie nasze produkty i nasze składniki są rygorystycznie oceniane zanim zostaną wprowadzone na rynek” podano w oświadczeniu L’Oreal.

Wśród pozostałych produktów z listy jest wiele, które można kupić w Polsce, np.  pasty do zębów i płyny do płukania: Colgate, Elmex, Carrefour  Scooby-doo , Oral-B, Signal , antyperspiranty Dove, Adidas,  Axe , kremy Dove, Garnier BB crème, L’Oréal, Nivea,  szampony Head&Shoulders czy lakiery do paznokci L’Oréal.

Pełną listę szkodliwych produktów znajdziesz Tutaj ->>