Rankiem 21 czerwca 2004 r. pojazd SpaceShipOne umieszczony na kadłubie samolotu White Knight powoli wyjechał na pas startowy na pustyni Mojave w Kalifornii. Niedługo potem wzniósł się na wysokość ponad 100 km, jako pierwszy prywatny pojazd przekraczając umowną granicę przestrzeni kosmicznej. Zaprojektował go Burt Rutan, emerytowany inżynier lotniczy, a pieniądze na ten cel wyłożył współzałożyciel Microsoftu Paul Allen. Ogłoszono początek ery turystyki kosmicznej.

Wydawało się, że nie trzeba będzie długo czekać na jej prawdziwy start. Do gry włączył się brytyjski miliarder sir Richard Branson, który zaproponował Rutanowi współpracę i ogłosił, że w ciągu trzech lat firma Virgin Galactic wyśle w kosmos pierwszych pasażerów na pokładzie nowych pojazdów, znanych jako SpaceShipTwo. Bilet miał kosztować „tylko” 200 tys. dolarów - wcześniej kosmiczni turyści, odwiedzający Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z firmą Space Adventures, musieli płacić po 20-40 mln. Europejska EADS Astrium wkrótce ogłosiła własne plany wejścia na nowy rynek.

Od tamtej pory słyszymy zapewnienia, że najdalej za rok-dwa będziemy mogli zafundować sobie prawdziwie kosmiczne wakacje. Jednak nawet najwięksi optymiści są już znużeni tym festiwalem obietnic. Wysłanie turystów w kosmos okazało się nie tylko wielkim wyzwaniem technologicznym, ale też biznesowym.

Ślimacze tempo rakiet

Pod koniec XIX wieku - jeszcze przed rozpoczęciem ery samolotów - Konstanty Ciołkowski, rosyjski naukowiec o polskich korzeniach, projektował statki kosmiczne i zapowiadał, że pozaziemskie wyprawy zmienią losy naszej cywilizacji.

Kiedy kilkadziesiąt lat później na orbitę poszybowali pierwsi ludzie, szybko okazało się, że koszty są niebotyczne. Dość powiedzieć, że jedna misja promu kosmicznego kosztowała w sumie około miliarda dolarów! Na takie wydatki mogły sobie pozwolić tylko agendy rządowe.

Turystyka kosmiczna miała zmienić układ sił. Jeff Bezos, twórca Amazon.com, stworzył firmę Blue Origin i zapowiedział, że obniży koszty lotów tak, by niemal każdy mógł sobie na nie pozwolić. Od 2010 r. jego firma miała co tydzień wysyłać turystów w kosmos, potem przestała podawać konkretne daty, a dziś podkreśla, że do celu będzie cierpliwie dążyła krok po kroku.

Również inni spuścili z tonu. W 2007 r. podczas naziemnych testów SpaceShipTwo doszło do eksplozji paliwa - zginęło trzech inżynierów. Kłopoty z niewydolnymi silnikami i pęknięciami na skrzydłach wielokrotnie przesuwały datę rozpoczęcia pasażerskich lotów Virgin Galactic. Zdaniem Toma Bowera, autora biografii Richarda Bransona, jest on typem wizjonera, który niespecjalnie skupia się na szczegółach swoich przedsięwzięć. Tymczasem SpaceShipTwo dotąd nie osiągnął wymaganej prędkości ani wysokości. Niedawno zapowiedziano wymianę jego silników, ale nowa technologia w ogóle nie została przetestowana i jej dopracowanie zajmie mnóstwo czasu. Tymczasem miliarder upiera się, że mimo poważnych kłopotów jeszcze w tym roku razem ze swoją rodziną odbędzie lot na pokładzie SpaceShipTwo. W maju Virgin Galactic otrzymała zezwolenie na dzielenie przestrzeni powietrznej z samolotami, ale licencji potrzebnej do wożenia pasażerów nadal nie ma...