Oregon zdekryminalizował wszystkie narkotyki. Nowe prawo weszło w życie

Obywatele stanu Oregon przy okazji listopadowych wyborów prezydenckich zdecydowali, że chcą dekryminalizacji małych ilości narkotyków. Od 1 lutego nowe przepisy weszły w życie.
Oregon zdekryminalizował wszystkie narkotyki. Nowe prawo weszło w życie

Zmiana w podejściu dotyczy posiadania, ale nie sprzedaży. Na własny użytek legalnie można posiadać małe porcje różnych nielegalnych wszędzie indziej środków psychoaktywnych, jak heroina, kokaina czy amfetamina. Produkcja, z wyłączeniem marihuany, nadal jest nielegalna.

Podobnie jak to uczyniła Portugalia w 2001 roku, mieszkańcy Oregonu złapani z narkotykami w dopuszczonej prawem granicy zamiast stawać przed sądem dostaną wybór: mandat (100 dolarów) albo wizyta w klinice odwykowej w celu oceny stanu zdrowia.

Osoby złapane z narkotykami będą mogły skorzystać z programów socjalnych pozwalających zdobyć własne mieszkanie czy pracę. Fundusze na program (100 mln dolarów) pochodzą z podatku od legalnie sprzedawanej w Oregonie marihuany oraz oszczędności wynikających z mniejszych wydatków na policję i więziennictwo.

– Upadła pierwsza kostka domina w naszej nieludzkiej wojnie z narkotykami. Mam nadzieję, że uruchomi to lawinę dalszych wysiłków bardziej skoncentrowanych na zdrowiu ludzi a mniej na kryminalizacji – skomentowała Kassandra Frederique, dyrektor Drug Policy Alliance, głównej organizacji lobbującej za dekryminalizacją. 

Frederique dodała, że ostatni rok boleśnie uwypuklił skutki wojny z narkotykami. Fundusze szły na wzmocnienie struktur policyjnych, brakowało środków na służbę zdrowia i pomoc socjalną dla obszarów zagrożonych problemem narkomanii. – Oregon pokazał nam, że lepszy świat jest możliwy – podkreśliła szefowa DPA.

We wspomnianej Portugalii dekryminalizacja posiadanie niewielkich ilości narkotyków przełożyła się po 20 latach na zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar nałogu, a także liczby przypadków HIV wśród osób wstrzykujących narkotyki. Kraj zapewnia narkomanom leczenie, ale też jednorazowe strzykawki i igły.

W samych Stanach Zjednoczonych równocześnie z głosowaniem na prezydenta mieszkańcy szeregu stanów zdecydowali o legalizacji marihuany a w stolicy także o dekryminalizacji „magicznych grzybków” i ajahuaski.

 

Od 1 lutego 2021 r. w Oregonie można legalnie posiadać w celu rekreacyjnego zażywania:

– mniej niż gram heroiny;
– mniej niż gram lub pięć pigułek MDMA;
– mniej niż 2 gramy kokainy;
– mniej niż 2 gramy amfetaminy;
– mniej niż 40 jednostek LSD;
– mniej niż 12 gramów grzybów halucynogennych;
– mniej niż 40 jednostek metadonu;
– mniej niż 40 pigułek oksykodonu.​

 

Więcej:narkotyki