To miejsce w oceanie przyciąga ośmiornice. Wreszcie wiemy, dlaczego

U podnóży Davidson Seamount, u wybrzeży Kalifornii, na dnie morze odbywa się niezwykły spektakl. Ośmiornice należące do gatunku Muusoctopus robustus gromadzą się, aby kopulować, gniazdować i pielęgnować swoje jaja do wyklucia. Ale dlaczego właśnie tutaj?
Ośmiornice perłowe podróżują do “żłobka” u podnóży Davidson Seamount w jednym celu /Fot. MBARI

Ośmiornice perłowe podróżują do “żłobka” u podnóży Davidson Seamount w jednym celu /Fot. MBARI

W 2018 r. naukowcy z NOAA’s Monterey Bay National Marine Sanctuary i Nautilus Live zaobserwowali tysiące ośmiornic gniazdujących w głębinach dna morskiego u wybrzeży Kalifornii. Odkrycie tego miejsca wzbudziło ciekawość milionów ludzi na całym świecie, w tym uczonych z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI).

Czytaj też: Czy ośmiornice mają koszmary? Dziwne zachowanie wprawiło w osłupienie naukowców

Konieczne były trzy lata badać, by dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywa tzw. Ogród Ośmiornic. W końcu udało się ustalić, dlaczego to miejsce jest tak atrakcyjne dla tych głowonogów. Szczegóły opisano w Science Advances.

Ośmiornice zmierzają tu tylko w jednym celu

Nowe badania wykazały, że ośmiornice należące do gatunku Muusoctopus robustus migrują do Davidson Seamount, aby łączyć się w pary i gniazdować. Jest to jedna z niewielu znanych “żłobków” tego typu stworzeń. Ciepło pochodzące ze źródeł termalnych przyspiesza rozwój jaj, a krótszy okres wylęgu zwiększa szanse ośmiornic na przeżycie.

Czytaj też: Ośmiornice niczym z kosmosu. Ich genomy są nawet dziwniejsze niż sądzono

Ogród Ośmiornic jest największym znanym skupiskiem ośmiornic na naszej planecie – naukowcy naliczyli ponad 6000 osobników i spodziewają się, że w samym “żłobku” może być co najmniej 20 000 kolejnych zwierząt.

Dr Jim Barry, starszy naukowiec MBARI i główny autor badania, mówi:

Dzięki zaawansowanej technologii morskiej MBARI i naszej współpracy z innymi lokalnymi badaczami, byliśmy w stanie obserwować Ogród Ośmiornic z ogromną szczegółowością, co pomogło nam odkryć, dlaczego gromadzi się tam tak wiele ośmiornic głębinowych. Odkrycia te mogą pomóc nam zrozumieć i chronić inne unikalne siedliska głębinowe przed wpływem klimatu i innymi zagrożeniami.

Sam Ogród Ośmiornic znajduje się 3200 m pod powierzchnią oceanu na niewielkim wzgórzu w pobliżu podstawy Davidson Seamount, góry podwodnej położonej u wybrzeży środkowej Kalifornii. Jest to jedna z największych znanych gór podwodnych na świecie. Miejsce to jest pełne Muusoctopus robustus – gatunku, któremu badacze MBARI nadali przydomek ośmiornicy perłowej, ponieważ z daleka gniazdujące osobniki wyglądają jak opalizujące perły na dnie morskim.

Ośmiornice Muusoctopus robustus wybrały to miejsce na “żłobek” /Fot. MBARI

Podczas 14 zanurzeń wykonanych przy użyciu ROV Doc Ricketts potwierdzono, że miejsce to jest wykorzystywane wyłącznie do reprodukcji. Nie zaobserwowano żadnych osobników średniej wielkości ani śladów żerowania – ośmiornice perłowe gromadzą się tu wyłącznie w celu kopulacji i gniazdowania.

Ciekawe jest to, że temperatury wody otoczenia na głębokości 3200 m wynosi zaledwie 1,6oC, ale w pęknięciach i szczelinach “Ogrodu Ośmiornic” osiąga prawie 11oC. Im niższe temperatury panując w głębinach, tym wolniejszy metabolizm ośmiornic, a więc i tempo rozwoju embrionalnego. Większość ośmiornic głębinowych ma bardzo długie okresy inkubacji w porównaniu do ich krewnych zamieszkujących cieplejsze, płytkie morza.

Dr Jim Barry dodaje:

Głębiny oceaniczne są jednym z najtrudniejszych środowisk na Ziemi, ale zwierzęta wykształciły sprytne sposoby radzenia sobie z niskimi temperaturami, wieczną ciemnością i ekstremalnym ciśnieniem. Bardzo długie okresy wylęgu zwiększają prawdopodobieństwo, że jaja matki nie przetrwają. Gniazdując w źródłach hydrotermalnych, matki ośmiornic dają swojemu potomstwu przewagę.

Warto jednak zaznaczyć, że duża liczba ośmiornic w jednym miejscu przyciąga zarówno drapieżniki, jak i padlinożerców. Podobnie jak większość innych głowonogów, ośmiornice Muusoctopus robustus giną po rozmnożeniu, a martwe osobniki z “Ogrodu Ośmiornic” to uczta dla innych zwierząt.