Ostatnim posiłkiem szczeniaka sprzed 14 tys. lat był… nosorożec włochaty

Szwedzkie centrum paleogenetyki (CPG) zaprezentowało światu niezwykłą historię małego czworonoga żyjącego na Syberii tysiące lat temu i jego równie niezwykłego ostatniego posiłku.
Ostatnim posiłkiem szczeniaka sprzed 14 tys. lat był… nosorożec włochaty

Pracujący wspólnie nad historią włochatych nosorożców, badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego i szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej trafili na małego psiaka lub szczenię wilka nazwanego Tumat. Znaleziony dekadę temu na brzegu jednej z syberyjskich rzek, wypłukany został z innymi zwierzętami z wiecznej zmarzliny.

Zdjęcie: Rosyjska Akademia Nauk

Od tamtej pory, za zgodą Rosyjskiej Akademii Nauk pokazywany był światu wraz z innymi niezwykłymi szczątkami zwierząt, nazywanymi ”lodowymi mumiami z Jakucji” 
 

 

Na jakimś etapie zawartość żołądka Tumata stała się obiektem zainteresowania zespołu paleogenetyków z CPG kierowanych przez prof. Love Daléna. Badali oni powody dla których ok. 14 tys. lat temu na Ziemi wyginęły nosorożce włochate. Ustalono, że winna była zmiana klimatu a nie zbyt skutecznie polujący ludzie. 

W badaniach mitochondrialnego DNA nosorożców wykorzystano szereg próbek, w tym tę stanowiącą ostatni posiłek Tumata. Pokryta gęstym włosiem tkanka stanowiąca treść żołądka psa pochodziła od nosorożca żyjącego ok. 14,4 tys. (+/- 300) lat temu. Historię pobocznego odkrycia przedstawiono w kolejnych wpisach na twitterowym koncie CPG.
 

 

Co ciekawe, przy pierwszym oglądzie rosyjscy naukowcy byli przekonani, że skóra z żółtawym futrem zjedzona przez Tumata przed śmiercią należała do jaskiniowego lwa. O tym, że był to jednak nosorożec przekonali się dopiero badacze Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie.

Zdjęcie: Rosyjska Akademia Nauk

– Kiedy wróciły do nas rezultaty badania DNA nie wyglądało to na jaskiniowego lwa. Mamy u siebie bazę zsekwencjonowanego DNA różnych zwierząt i porównujemy z nią nowe próbki. Niemal idealnie pasowała do nosorożca włochatego – prof. Dalén powiedział CNN

Szwedzki paleogenetyk przekonuje, że opisywany tu przypadek szczeniaka z fragmentem nosorożca w żołądku jest absolutnie unikalny. Prof. Dalén nie słyszał nigdy o podobnym przypadku, by znaleziono mięsożercę z Epoki Lodowcowej z kawałkiem innego zwierzęcia w środku.

– Biorąc pod uwagę ustalony wiek psa i nosorożca włochatego, szczeniak potencjalnie zjadł jednego z ostatnich osobników. Ciekawe, dlaczego zginął tak szybko po posiłku – zastanawia się naukowiec.