Oto 5 rzeczy, których nie wiedzieliście o Dubaju

Wyjątkowa gościnność, bogata tradycja kulinarna, unikalne zwyczaje – to elementy, które tworzą kulturę Dubaju. W tym artykule przeczytasz o tradycyjnych strojach, charakterystycznej dla regionu kuchni, a także sztuce, rzemiośle i ważnych wydarzeniach w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Oto 5 rzeczy, których nie wiedzieliście o Dubaju

1. Tradycyjne stroje

Charakterystycznym dla ulic Dubaju elementem jest tradycyjny ubiór, który wybiera wielu mieszkańców miasta. Choć Dubaj to prawdziwy tygiel kultur miejsce skupiające niemal 200 narodowości – przywiązanie do tradycji i religii jest tu bardzo widoczne.

Tradycyjny ubiór mężczyzn i kobiet

Stroje mężczyzn to zwykle luźne, przewiewne ubrania z bawełny, najczęściej w kolorze białym –kandora lub dishdasha. Nakrycie głowy wybierane przez mężczyzn jako element tradycyjnego stroju to natomiast ghutrah – najczęściej kwadratowy kawałek materiału, który może być wiązany na głowie w różny sposób – w formie turbanu lub luźno opadającej chusty. 

W tym drugim przypadku ghutrah może być podtrzymywany przez inny charakterystyczny element – agal – wykonany zazwyczaj ze sznurka. Co ciekawe, to tradycyjne nakrycie głowy miało pierwotnie pełnić funkcję ochronną przed słońcem i piaskiem pustyni.

Główny element stroju kobiet to abaja (abaya) – – okrycie wierzchnie przypominające długi płaszcz lub sukmanę bez rękawów. Abaja jest dla miejscowych kobiet tradycyjnym okryciem noszonym na jalabeyę – długą, zabudowaną suknię. Kobiety przykrywają głowę czarną chustą określaną jako shalya. 

2. Aromatyczne smaki Dubaju

Czy wiesz, czym różnią się karak i chebab? Jaka jest różnica między potrawami o nazwach lugaimat i labneh? Tych i innych produktów charakterystycznych dla kuchni Dubaju można skosztować w wielu restauracjach czy punktach gastronomicznych w mieście. Jakie są typowe dla Dubaju przysmaki?

Choć może wydawać się to nieco egzotyczne, jednym z prawdziwych delikatesów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest … mięso wielbłąda. Serwuje się je pod różnymi postaciami, na przykład w formie burgerów czy potrawki połączonej z ryżem. Całość doprawiona jest typowo arabskimi przyprawami.

Aromatyczne przyprawy – ważny element lokalnej kuchni

Innym daniem, którego skosztujemy w Dubaju jest fouga deyai – grillowany kurczak marynowany w tradycyjnych bliskowschodnich przyprawach, serwowany z ryżem i warzywami. Amatorzy mięs chętnie spróbują też dania o nazwie shuwaa, składającego się z gotowanej jagnięciny, prażonych orzechów, rodzynek i ryżu.

W ofercie restauracji i barów w Dubaju nie brakuje też dań wegetariańskich. Należy do nich między innymi shorbat adas – gęsta zupa na bazie soczewicy, serwowana jako przystawka do dań głównych.

Typowy deser w Dubaju – herbata karak chai i pączki lugaimat

Wybierając się na tradycyjny posiłek w Dubaju nie sposób zapomnieć o towarzyszących jedzeniu napojach. Warto spróbować choćby aromatycznej, pochodzącej z Indii herbaty karak chai, czy tradycyjnej arabskiej kawy gahwa, często serwowanej w specjalnych dzbankach nazywanych dallah. Całe menu z pewnością dopełni deser, na przykład w formie słodkich pączków luqaimat albo daktyli.

3. Sztuka, rzemiosło, kultura

Dubaj zapewnia nie tylko wrażenia kulinarne, ale dysponuje też szeroką ofertą kulturalną związaną z miejscowym rzemiosłem i sztuką. Znana z kameralnych butików i pracowni lokalnych rzemieślników jest dzielnica Al Fahidi, gdzie znaleźć można kilkadziesiąt unikatowych miejsc w tym klimacie. 

Mnogość niewielkich galerii sztuki, unikalnych sklepików czy studiów tradycyjnego tańca szczególnie widoczna jest przy najbardziej znanej ulicy w dzielnicy Al Fahidi – Alserkal Avenue, która od 2008 roku jest symbolem lokalnej kultury Dubaju.

Oprócz sklepów z tradycyjnymi wyrobami, artystyczne rejony Dubaju słyną też z innych dziedzin rzemiosła: kaligrafii, sztuki malowania henną, garncarstwa, tkactwa czy perfumiarstwa. Każdy z tych obszarów łączy w sobie arabską tradycję z lokalnymi potrzebami, a przy okazji jest wyjątkową atrakcją dla odwiedzających Dubaj turystów, którzy kupują wyroby w formie pamiątek.

Malowanie henną – popularne rzemiosło połączone ze sztuką

4. Obyczaje i gościnność

Z lokalnymi tradycjami związana jest też obowiązująca w Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich etykieta. Wybierając się do Dubaju, warto poznać kilka typowych zwrotów czy gestów, które pomogą czuć się pewniej w czasie podróży i zyskać sympatię napotkanych mieszkańców. 

Jedną z najważniejszych i najbardziej widocznych cech społeczeństwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest gościnność. Jej korzenie wywodzą się z tradycji pustynnego życia Beduinów, ale cechę tę nadal można dostrzec w arabskim podejściu do życia. Ciepłe przyjęcie gości jest też istotnym elementem religii muzułmańskiej. Co dokładnie składa się na pojęcie gościnności i jak podkreśla się ją w codziennym życiu Dubaju?

Zwyczaje związane ze składaniem wizyt i przyjmowaniem gości są dla mieszkańców Dubaju szczególnie ważne. Wybierając się w gości, warto pamiętać o wybraniu na tę okazję skromnych, luźnych, zakrywających ciało ubrań. Wchodząc do domu gospodarzy, odwiedzający witają się słowem ‘Marhaba’, czyli tradycyjnym pozdrowieniem. Wielu mężczyzn w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wita się, pocierając swój nos o nos gospodarza – nie jest to jednak wymagane od zagranicznych gości czy turystów. 

Przyjmowanie gości odbywa się zwykle w specjalnym pokoju gościnnym, nazywanym majlis. Charakterystycznym elementem takiego pomieszczenia są siedziska i poduszki ułożone na podłodze – mają nawiązywać do tradycji spotkań, które niegdyś odbywały się w namiotach.

Przyjmowanie gości to ważny element kultury Dubaju

Goście częstowani są zwykle kawą – co ciekawe, podawaną przed posiłkiem, a obiad serwuje się na dużych, okrągłych talerzach. Je się palcami, ale poproszenie gospodarza o sztućce nie jest obecnie postrzegane jako faux pas. 

5. Święta i obrzędy 

Przyjmowanie gości i celebrowanie wspólnych chwil wiąże się w Dubaju ściśle z obchodami świąt i obrzędów. Najważniejsze święta dla emirackiego świata to obchody świąt Eid Al Fitr i El Ad Adha, które często są łączone i określane jako Eid.

Eid Al Fitr, inaczej: Święto Przerwania Postu, obchodzone jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na zakończenie ramadanu. To dzień rodzinnych celebracji, obdarowywania się prezentami i wspólnego biesiadowania. W większych miastach, takich jak Dubaj, organizowane są uliczne festyny i inne wydarzenia. 

El Ad Adha to natomiast Święto Ofiarowania, które upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Tego dnia muzułmanie odwiedzają meczety razem ze swoimi rodzinami, rozdają prezenty i wspólnie czytają Koran.

Parady czy fajerwerki to częsty widok na ulicach Dubaju

Kultury wspólnego świętowania w Dubaju można doświadczyć także na co dzień – to miasto tętniące życiem, pełne atrakcji i wydarzeń. Jednym z charakterystycznych elementów kultury Dubaju jest tradycyjny taniec ludowy, tzw. Ayyla – wykonywany w grupie przy akompaniamencie bębnów i recytacji poezji.

Sama poezja też ma duże znaczenie dla Emiratczyków – recytacje są często łączone z muzyką w formie poezji śpiewanej. Znaną formą jest np. Al Shila czy bardziej nostalgiczna Al Wana. 

Dubaj to miasto wielu kontekstów kulturowych i artystycznych – zdecydowanie można tu poczuć, jak tradycja przenika się z nowoczesnością, skosztować popularnych w świecie arabskim dań, czy wziąć udział w obchodach istotnych świąt. Odkrywanie kultury Dubaju może stać się niezapomnianą przygodą!

Autorka: Gabriela Cąber