Oto najbardziej szczegółowy obraz bakterii, jaki kiedykolwiek uzyskano. Pomoże opracować nowe środki bakteriobójcze?

Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego wykorzystali mikroskop sił atomowych, aby z niespotykaną dotychczas dokładnością przyjrzeć się błonie zewnętrznej bakterii Escherichia coli. Odkryli, że wcześniejsze założenia dotyczące jej budowy nie były do końca prawidłowe.
Oto najbardziej szczegółowy obraz bakterii, jaki kiedykolwiek uzyskano. Pomoże opracować nowe środki bakteriobójcze?

Mikroskop sił atomowych umożliwia uzyskanie obrazu o rozdzielczości równej wymiarom pojedynczego atomu. Od czasu wynalezienia pomógł badaczom dokonać wielu istotnych odkryć. Teraz z jego pomocą dokonano kolejnego ważnego naukowego kroku naprzód. Brytyjscy naukowcy wykorzystali mikroskop, aby zbadać zewnętrzną strukturę bakterii.

Błona zewnętrzna bakterii stanowi barierę dla antybiotyków i jest ważnym czynnikiem uodparniającym bakterie zakaźne na znane metody leczenia. Pozostaje jednak niejasne, w jaki sposób ta bariera jest zbudowana – wyjaśnia prof. Bart Hoogenboom, biofizyk z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie i starszy autor badania – Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się zbadać ją bardziej szczegółowo.

Błony bakterii mają luki?

Przedmiotem nowego badania były bakterie Gram-ujemne takie jak E. coli. Ten rodzaj bakterii (w przeciwieństwie do bakterii Gram-dodatnich) posiada błonę zewnętrzną zbudowaną m.in. z białek błonowych i lipopolisacharydów (LPS). LPS spełniają liczne funkcje istotne dla procesów życiowych tych mikroorganizmów, odpowiadając przy tym za ich chorobotwórcze właściwości.

Według podręcznikowego obrazu białka błonowe są w błonie zewnętrznej rozmieszczone w sposób nieuporządkowany. Mieszają się też z innymi składnikami budującymi błonę, w tym z lipopolisacharydami. Jednak obrazy uzyskane przez naukowców pokazują, że ta zewnętrzna struktura może być zbudowana inaczej niż sądzono.

Nasze obrazy pokazują „łaty lipidowe”, które są wyraźnie oddzielone od białek błonowych układających się w zwarte sieci. Przypomina to olej oddzielający się od wody, w niektórych przypadkach tworzący szczeliny w pancerzu bakterii – wyjaśnia biochemiczka dr Georgina Benn.

Najdokładniejsze zdjęcie bakterii w historii

Jak widać na zdjęciu bakterii E. coli – okrzykniętym przez autorów „najostrzejszym obrazem żywej bakterii w historii” – na powierzchni jej błony zewnętrznej jest wiele maleńkich dziurek. Są to tzw. poryny – białka tworzące kanały w błonie zewnętrznej, przez które transportowane są substancje wydalane i pobierane przez komórkę. Z kolei małe gładkie fragmenty powierzchni to LPS. Te obszary mogą rozszerzać się wraz ze wzrostem komórki.

Najostrzejsze zdjęcia bakterii, jakie kiedykolwiek uzyskano / (fot. University College London)

„Wnioskujemy, że błona zewnętrzna jest mozaiką rozdzielonych regionów bogatych w lipopolisacharydy oraz w białka błonowe, których utrzymanie jest niezbędne dla integralności błony, a tym samym dla życia bakterii Gram-ujemnych” – czytamy w opisie nowego badania.

Odkrycie otwiera drogę do poszukiwania odpowiedzi na kolejne pytania – jak budowa błony zewnętrznej wpływa na antybiotykooporność bakterii i czy ingerowanie w tę strukturę pomoże unieszkodliwiać superbakterie, które stają się rosnącym zagrożeniem? Zespół z Uniwersytetu Londyńskiego już zapowiedział, że wkrótce rozpocznie badania nad tymi zagadnieniami.

 

Źródło: University College London.