Palenie przy dzieciach niszczy ich układ krwionośny

Bierne palenie powoduje trwałe szkody w naczyniach krwionośnych dzieci i prowadzi do ich przedwczesnego starzenia.

Szkody, jakie wyrządza w młodym organizmie bierne palenie są ogromne i trwałe. Zwężenie naczyń krwionośnych zwiększa w przyszłości ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego, w tym zawału serca – podkreślają naukowcy, którzy swoje badania opisali na łamach magazynu “European Heart Journal”.

Naukowcy przebadali ponad 2000 osób poniżej 18 roku życia i przyjrzeli się, jakie konsekwencje w ich organizmie spowodowało aktywne palenie ich rodziców. Badania USG wykazały, że u dzieci, których oboje rodziców paliło papierosy rozwijają się zmiany w ścianach tętnicy szyjnej. 

Czytaj także: BRUTALNA PRAWDA O PALENIU

Różnice w grubości ściany stawały się jednak widoczne nawet kilkanaście lat później, gdy dziecko osiągnie już wiek dojrzały. 

– Nasze badanie pokazało, że bierne palenie w dzieciństwie prowadzi do groźnych i nieodwracalnych zmian w strukturze naczyń krwionośnych – podsumowuje jeden z autorów dr Seana Gall z University of Tasmania. 

Autorzy badania podkreślają, że nie istnieje żaden “bezpieczny” poziom, do jakiego dziecko może być wystawione na działanie biernego palenia, dlatego rodzice oraz osoby, które planują dziecko powinny zdecydowanie zerwać z nałogiem.