Pancerz Iron Mana dla polskich pacjentów

Najnowocześniejsze urządzenie rehabilitacyjne na świecie jest już dostępne w Polsce. Od niedawna ma go w swojej ofercie firma z Gliwic.

Egzoszkielet to mocowana na zewnątrz ciała powłoka, która wzmacnia siłę mięśni. Taki pancerz to już nic nowego – nosił go Iron Man, a teraz w podobnym możemy zobaczyć Toma Cruise’a w najnowszej filmowej produkcji „Na skraju jutra”. I chociaż do idei istnienia egzoszkieletu przyzwyczaiły nas hollywoodzkie filmy, teraz jego działanie rehabilitacyjne mogą testować pacjenci. To olbrzymi przełom.

Egzoszkielet jest pomocny wszędzie tam, gdzie zawodzą ludzkie mięśnie – w leczeniu urazów powypadkowych, niedowładów, przy stwardnieniu rozsianym i pacjentów poudarowych. Urządzenie pozwala osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym ćwiczyć w oczekiwaniu na moment, w którym będzie już możliwe zrekonstruowanie uszkodzonego kręgosłupa.

Egzoszkielety pozwalają sparaliżowanym chodzić, a astronautom pracować na Księżycu bez ruszania się z Ziemi

– Dzięki takiemu sprzętowi polscy pacjenci mają szansę na skuteczniejszą rehabilitacje i nadzieję na szybszy powrót do zdrowi – opowiada o zastosowaniu urządzenia Krzysztof Cygoń z firmy Technomex – Dla kogoś, kto od kilkunastu lat porusza się na wózku i w oczach dotychczasowej medycyny nie ma najmniejszych szans ponownie chodzić na własnych nogach, to cud. Kilkuletni syn jednego z pacjentów, kiedy zobaczył po raz pierwszy w życiu swojego tatę stojącego na nogach, krzyknął: “Tato, jak ty jesteś wysoki!”

Pacjenci, którzy w Gliwicach testują egzoszkielet wspomagany EKSO, podkreślają płynność ruchów i uczucie naturalnego, odruchowego stawiania kroków.

– Mam ogromną frajdę, kiedy korzystam z egzoszkieletu. Od 17 lat poruszam się na wózku, a dzięki niemu mogę sobie przypomnieć, jak to jest chodzić – mówi Piotr Kloc – Dla mnie możliwość chodzenia z pomocą egzoszkieletu to najlepsza forma rehabilitacji, która utrzymuje mięsnie w dobrej kondycji.

Egzoszkielet to recepta na ludzkie słabości. Wystarczy założyć zrobotyzowane ubranko i już można żonglować stukilowymi workami!

 Minusem urządzenia jest jego cena. Jednak niewątpliwe zalety, takie jak niesymetryczne wspomaganie kończyn, łatwość dopasowania do osoby rehabilitowanej, cztery różne tryby pracy i możliwość pracy z pacjentami po przerwaniu rdzenia do wysokości C4 włącznie powodują, że na ofertę Technomexu wiele instytucji odpowiedziało w zainteresowaniem. Bowiem egzoszkielet wspomagany funkcjonuje głównie w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

– Osobie poruszającej się długo na wózku taki trening dostarcza bardzo wielu doznań: poprawia krążenie, pionizuje, polepsza kondycję psychiczną. Po godzinie chodzenia pacjenci odczuwają zmęczenie, dlatego egzoszkielet używany jest głównie w ośrodkach – wylicza Krzysztof Cygoń.

Prototyp egzoszkieletu wspomaganego powstał w USA. Polscy specjaliści z Gliwic mają już doświadczenie we wprowadzaniu robotów rehabilitacyjnych na rynek. Specjalizują się w diagnostyce ruchu i dzielą się wiedzą z rehabilitantami i fizjoterapeutami podczas szkoleń.