Te panele fotowoltaiczne montuje się ponad 2 razy szybciej. Wszystko dzięki innowacyjnej technologii

Francuska firma CVE poinformowała o uruchomieniu elektrowni słonecznej, którą tworzą panele fotowoltaiczne instalowane w dość osobliwy sposób. Jak dokładnie wygląda nowa metoda ich montażu?
Te panele fotowoltaiczne montuje się ponad 2 razy szybciej. Wszystko dzięki innowacyjnej technologii

O ile zazwyczaj stosuje się w tym celu nogi, na których umieszczane są instalacje, tak w tym przypadku Francuzi postanowili odejść od ogólnie przyjętych zasad. Za miejsce realizacji całego przedsięwzięcia wybrano miejscowość Châtillon-sur-Chalaronne. Jeden z tamtejszych obiektów przemysłowych otrzyma około 10% potrzebnej mu do działania energii właśnie z nowej farmy słonecznej.

Czytaj też: Ten materiał jest 4 razy wytrzymalszy niż stal. Nie uwierzysz, czym jest pokryty

Nie ten aspekt jest jednak najbardziej imponujący w całej historii. Zdecydowanie ciekawszy okazuje się sposób montażu paneli fotowoltaicznych oraz korzyści, jakie można odnieść z tego tytułu. Jak się okazuje, elektrownia RespeeR Flex stanęła na terenie należącym do grupy MSA. Moc tej instalacji wynosi 187 KW, a jej montaż potrwał 10 miesięcy. Gdyby skorzystać z zazwyczaj stosowanych metod, to ostateczny rezultat byłby znacznie dłuższy i wyniósłby nawet dwa lata.

Panele fotowoltaiczne montowane bezpośrednio na ziemi zostały rozmieszczone w ciągu 10 miesięcy. Normalnie zajęłoby to nawet dwa lata

Cały sekret tkwi w rezygnacji z podpór, na których do tej pory opierała się większość farm słonecznych. Układając panele fotowoltaiczne bezpośrednio na ziemi można znacząco skrócić czas potrzebny na realizację tego celu. W grę wchodzi też stosunkowo szybki demontaż, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką instalację przenosić z miejsca na miejsce. Firmy mogłyby korzystać z takich niewielkich elektrowni, aby na pewien czas zapewnić sobie dostęp do energii elektrycznej. Gdy zapotrzebowanie spadnie (bądź wzrośnie w innym miejscu) farmę będzie można natomiast przenieść.

Czytaj też: Mam raka czy jestem w ciąży? Doktorowi Google nie można ufać

Takie przenośne, pozbawione podpór panele fotowoltaiczne wydają się więc odpowiednim rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie mówimy o krótkoterminowych projektach na niezbyt dużą skalę. Jeśli energia ma zacząć być dostarczana jak najszybciej i niekoniecznie przez zbyt długi okres, to opisywane rozwiązanie wydaje się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście osobną kwestią pozostaje na przykład wydajność takich instalacji oraz to, jak nietypowa konfiguracja wpływa na żywotność modułów.