Paracetamol wywołuje u dzieci autyzm i ADHD? Tak sugeruje nowe badanie

Z szeroko zakrojonych badań wynika, że zażywanie paracetamolu w czasie ciąży wiąże się z występowaniem ADHD i autyzmu u dzieci. Ten lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy był dotąd uznawany za bezpieczny dla ciężarnych.
leki, tabletki, tabletka
leki, tabletki, tabletka

Badanie epidemiologiczne obejmujące ponad 70 tys. europejskich dzieci potwierdza wyniki wcześniejszych ustaleń, które wiążą objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i spektrum zaburzeń autystycznych ze stosowaniem przez matki paracetamolu (acetaminofenu) w czasie ciąży. Autorami opracowania są naukowcy barcelońskiego Instytutu Globalnego Zdrowia (ISGlobal)

W sumie badacze przeanalizowali dane dotyczące prenatalnej lub postnatalnej ekspozycji na paracetamol u 73 881 dzieci, a także występowania u nich przynajmniej jednego z objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu lub ADHD oraz kilku innych zmiennych. W zależności od kohorty, przyjmowanie leku w ciąży zgłosiło od 14 do 56 proc. matek.

Czy to paracetamol odpowiada za autyzm i ADHD?

Badanie wykazało, że wśród dzieci, które przed urodzeniem były narażone na kontakt z paracetamolem, ryzyko wystąpienie objawów autyzmu było o 19 proc. większe, zaś ADHD – o 21 proc. większe w porównaniu z dziećmi, których matki nie zażywały leku w czasie trwania ciąży.

“Nasze ustalenia są zgodne z wcześniejszymi badaniami” – wyjaśniła Sílvia Alemany, główny autor badania. “Stwierdziliśmy również, że prenatalna ekspozycja na paracetamol wpływa na chłopców i dziewczęta w podobny sposób, ponieważ nie zaobserwowaliśmy praktycznie żadnych różnic”.

“Nasze wyniki eliminują niektóre słabości poprzednich metaanaliz” – skomentował Jordi Sunyer z ISGlobal, który również brał udział w badaniu. “Biorąc pod uwagę wszystkie dane dotyczące wpływu paracetamolu na rozwój neurologiczny, zgadzamy się z wcześniejszymi zaleceniami. Paracetamol nie powinien być zakazany u kobiet w ciąży lub dzieci. Natomiast kobiety w ciąży powinny go stosować tylko wtedy, gdy jest to niezbędnie konieczne”.

Lek ryzykowny dla płodu, ale bezpieczny dla dziecka

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych około 46%-56% kobiet stosuje paracetamol w pewnym momencie ciąży. Chociaż powszechnie uważa się go za najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla kobiet w ciąży i dzieci, coraz więcej twardych dowodów łączy prenatalną ekspozycję na paracetamol z zaburzeniami poznawczymi, behawioralnymi oraz objawami autyzmu i ADHD.

Poprzednie badania na ten temat były jednak krytykowane za ich niejednolitość. Ze względu na to, w nowym badaniu “podjęto wysiłek w celu zharmonizowania oceny ADHD, objawów autyzmu i definicji ekspozycji na paracetamol” – wyjaśniła Alemany. “Próba jest duża i obejmuje kohorty z wielu krajów europejskich: Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Włoch, Grecji i Hiszpanii. Dla wszystkich kohort użyliśmy również tych samych kryteriów, zmniejszając w ten sposób heterogeniczność, która utrudniała poprzednie badania.”

W badaniu przeanalizowano również postnatalną ekspozycję na paracetamol i w tym przypadku nie stwierdzono związku pomiędzy stosowaniem paracetamolu w dzieciństwie a objawami autyzmu lub ADHD. Niemniej jednak, zespół badawczy zapowiedział, że potrzebne są tu dalsze badania.

Źródła: European Journal of EpidemiologyISGlobal.