Park wodny SeaWorld kończy z pokazami orek

To informacja, na którą miłośnicy zwierząt czekali od lat. Ciemną stronę parków SeaWorld obnażył kilka lat temu dokumentalny film Blackfish. Widzieliśmy na nim, do czego zdolne są zdesperowane zwierzęta, latami wykorzystywane i przetrzymywane w koszmarnych warunkach. 

Park wodny SeaWorld od przyszłego roku nie będzie już oferował pokazów dla publiczności z udziałem orki oceanicznej.

Film wzbudził wiele kontrowersji. Niektórzy oskarżali twórców o wprowadzanie widzów w błąd i szerzenie nieprawdziwych informacji. Jednak, co istotne, film zwrócił uwagę na znacznie krótszy wiek życia orek w niewoli w stosunku do życia na wolności. Zaledwie 6 miesięcy po premierze w stanie Kalifornia wprowadzono zakaz przetrzymywania tych zwierząt w niewoli.

Orki są uważane za najbardziej towarzyskie walenie. Żyją w grupach liczących od 5 do 40 osobników. W stadzie przewodzi najstarsza samica. Po jej śmierci, stado zazwyczaj się rozpada. Córki z potomstwem tworzą nowe grupy, a samce rozpoczynają samotne wędrowanie. Każde stado orek ma własny styk komunikowania, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo obserwuje się różnice dialektyczne między orkami żyjącymi na wolności i tymi, które prowadzą osiadły styl życia. Orki witają się  pocierając się nawzajem pyskami, lubią razem skakać i lądować na plecach lub na brzuchu.

Niestety koniec pokazów nie oznacza końca niewoli orek. Widowiskowe pokazy dla masowej publiczności zostaną w SeaWorld zastąpione warsztatami edukacyjnymi z udziałem zwierząt, które jednak mają być przetrzymywane w innych warunkach, znacznie bardziej zbliżonych do naturalnych. SeaWorld twierdzi, że zamierza edukować i informować, a nie urządzać pokazy cyrkowe z udziałem zwierząt.

Informacja parku SeaWorld z San Diego to dopiero pierwszy krok w kierunku poprawy życia tych zwierząt. Wiele krajów wciąż pozwala na przetrzymywanie orki w niewoli. Dopóki ta praktyka nie zostanie ukrócona, zwierzęta będą wciąż wykorzystywane do celów rozrywkowych.

Zobacz trailer filmu “Blackfish”: