Perły ostryg były dla tego miasta naprawdę wszystkim. Odkryto „starożytny Dubaj” sprzed 1400 lat

Wybrzeże Zatoki Perskiej w czasach przed rozwojem islamu tętniło życiem. Przynajmniej po stronie dzisiejszych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dowodzi temu niedawne odkrycie ruin perłowego miasta sprzed 1400 lat. Kto zamieszkiwał tę metropolię, którą nazwano duchowym przodkiem Dubaju?
Perły ostryg były dla tego miasta naprawdę wszystkim. Odkryto „starożytny Dubaj” sprzed 1400 lat

Na wyspie Siniyah w Umm al-Quwain natrafiono na ślady miasta, które zamieszkiwały prawdopodobnie tysiące osób. Ruiny pochodzą z końca VI wieku n.e., a więc reprezentują jeszcze okres, kiedy islam nie zdążył się jeszcze rozwinąć i rozprzestrzenić po Półwyspie Arabskim. O sensacyjnym odkryciu arabskich archeologów donosi agencja Associated Press.

Dlaczego sensacyjne? Jak twierdzą naukowcy, resztki murów i zabudowań są pozostałościami po wczesnośredniowiecznym mieście perłowym. O takich osadach z czasów średniowiecznych czy starożytnych, w których głównie zajmowano się połowem pereł ostryg, wiadomo było z przekazów historycznych, ale nigdy jeszcze w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na nie nie natrafiono. Na powierzchni 12 hektarów znaleziono resztki zabudowań z kamienia i zaprawy wapiennej. Jak się okazało, 1400 lat temu dominowała różnorodna architektura mieszkalna – od dużych domów z dziedzińcami po małe, ciasne kwatery. Artefakty znalezione na miejscu świadczą o tym, że ludzie mieszkali tu przez cały rok.

Czytaj też: Tajemnicze kamienne bloki na Pustyni Arabskiej. Z powietrza wyglądają jak “bramy”

Poławiali tutaj perły ostryg. One gwarantowały miastu dobrobyt i bogactwo

Profesor archeologii z Uniwersytetu ZEA, Timothy Power, przyznał, że odkryte ruiny to „duchowy przodek takich miejsc jak Dubaj”. Zresztą do metropolii jest od stanowiska ledwie 50 kilometrów. Nie zostało stwierdzone wprost, że miasto perłowe miało jakikolwiek związek z największym miastem ZEA. Raczej możemy w to powątpiewać, ale w rolę nadmorskiej osady jako ważnego przed setkami lat ośrodka łowieckiego bynajmniej nie.

Połowy pereł były jednym z głównym źródeł dochodów wielu miast nie tylko w basenie Zatoki Perskiej. Luksusowe naszyjniki bywały dobrem wartym fortunę. Kariera perłowych miast zwolniła niemal do zera po tym, jak zaczęto tworzyć perły syntetyczne.

Czytaj też: Autostrady życia i śmierci w starożytnej Arabii. Archeolodzy odkryli rozległą sieć dróg sprzed 4500 lat

Odkrycie na wyspie Siniyah ma zapewne związek z innym ważnym miejscem. Niedaleko ruin miasta w listopadzie 2022 roku znaleziono pozostałości wczesnochrześcijańskiego klasztoru z tego samego okresu. Daje to szerszy obraz, jakie społeczności mogły zamieszkiwać Zjednoczone Emiraty Arabskie zanim były i arabskie, i emiratami, i zjednoczone. Już we wczesnym średniowieczu wybrzeże Zatoki Perskiej zamieszkiwały we względnym dobrostanie rozwinięte kulturowo (i religijnie) społeczności o rozwarstwieniu klasowym.

https://twitter.com/websterNwebster/status/1638006778431696897

Nie zostało przekazane, co dalej się stanie z ruinami. Być może zostaną one zasypane dla zachowania ich stanu, albo w przyszłości będą udostępnione do zwiedzania, jako atrakcja historyczna pokazująca bogactwo kulturowe ZEA sprzed ery islamu.