Phishing – czym jest i jak się przed nim chronić?

Wraz z postępem i rozwojem cyfryzacji, nasiliły się ataki hakerskie w sieci. Są one określane mianem phisingu i dotyczą sytuacji, w której oszuści wykorzystują ludzkie emocje, aby osiągnąć własne cele. Metoda ma doprowadzić do przejęcia wrażliwych danych, a następnie wykorzystania ich przez osoby nieuprawnione. Warto zachować czujność, aby nie dać się nabrać na fałszywe maile czy strony internetowe.

Czym jest phishing?

Phishing to działania przestępcze prowadzone w świecie wirtualnym. Polegają m.in. na wysyłaniu emaili, wiadomości, komunikowaniu się za pośrednictwem fałszywych stron internetowych z ofiarami. Osoby, które padają celem hakerów najczęściej są proszone o udostępnienie im swoich danych osobowych czy finansowych. Każda taka prośba powinna wzbudzić naszą czujność. Warto pamiętać, że legalnie działające instytucje finansowe, w tym banki czy platformy z płatnościami online chronią prywatności swoich klientów. Dlatego nie do pomyślenia jest, aby zachęcały ich do wysyłania serii i numeru dowodu osobistego, adresu zamieszkania, kodu PIN do karty np. za pośrednictwem wiadomości email czy SMS.

Jak się chronić przed phishingiem?

Hakerzy działają dzisiaj w bardzo przemyślany sposób. Często zręcznie podają się za doradców finansowych czy innych specjalistów, którzy wzbudzają zainteresowanie. Jeżeli jednak zachęcają Cię do podejmowania podejrzanych działań, np. klikania w link nieznanego pochodzenia, nie postępuj pochopnie. Każdą wątpliwość skontaktuj ze swoim operatorem telefonii komórkowej, bankiem lub inną instytucją.

Czym grozi wchodzenie na strony z linków wysyłanych przez hakerów? To prosta droga do wyłudzenia chociażby danych do logowania w systemie bankowości internetowej i późniejszego wykorzystania go do popełnienia przestępstwa. Uwagę zwracają też nagłówki wiadomości, które są niespersonalizowane. Często zaczynają się od słów „Drogi panie Kowalski”, a kończą „serdecznymi pozdrowieniami”. Nie przypominają komunikacji, jaką prowadzą prawdziwe firmy.

Jeżeli boisz się, że sam nie dasz rady rozpoznać próby oszustwa, pamiętaj o zainstalowaniu w komputerze dobrego programu antywirusowego.