Pieprzyk na ramieniu może zwiastować czerniaka

Więcej niż jedenaście znamion na jednej ręce może oznaczać większe ryzyko zachorowania na czerniaka – twierdzą lekarze z Wielkiej Brytanii.

Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przez 8 lat obserwowali 3 tys. bliźniąt. Wyniki opisano w magazynie „British Journal of Dermatology”. 

Główny autor badań Simone Ribero z King’s College London uważa, że większa liczba znamion na ręce, szczególnie na prawej, świadczy o tym, że jest ich również więcej na całym ciele. A większa liczba znamion, to większe ryzyko czerniaka.

Z badań przeprowadzonych wśród kobiet wynika, że te z nich, które mają na ręce więcej niż siedem znamion, to na całym ciele mają ponad 50 znamion. Z kolei więcej niż jedenaście znamion na jednej ręce wskazuje, że na całym ciele jest ich ponad sto.

Według Simone’a Ribero, lekarzom podstawowej opieki łatwiej będzie wykryć osoby bardziej podatne na czerniaka zwracając uwagę na to ile mają na ręce znamion.

Dr Claire Knight z Cancer Research UK ostrzega jednak, że ze znamion powstaje nie więcej niż połowa czerniaków. Część z nich tworzy się w różnych miejscach ciała, np. w oku. U mężczyzn czerniak powstają zwykle na korpusie, a u kobiet na nogach. Najlepsza ochronę przed tym nowotworem, zapewnia regularny przegląd całej skory, przynajmniej raz w roku. Należy obserwować czy znamiona mają regularne kształty, nie ulegają przebarwieniom i czy się nie powiększają 

Czytaj więcej: CZERNIAK: CO POWINNIŚMY O NIM WIEDZIEĆ?