Pierwsza ofiara koronawirusa w Europie. 67 tys. zakażeń na świecie

Pierwszy przypadek śmierci z powodu zakażenia koronawirusem z Wuhan odnotowano na terenie Europy. O śmierci jednego z pacjentów poinformowały władze Francji.

Tamtejsza minister zdrowia, Gnes Buzyn, w nocy z piątku na sobotę otrzymała informację od jednego ze szpitali zajmujących się izolacją zakażonych. Zmarły to 80-letni mężczyzna.

Mężczyzna był chińskim turystą z Hubei. Do Francji przyjechał 16 stycznia, a 25 stycznia trafił do szpitala im. Xaviera Bichata w Paryżu. Pod opieką lekarzy pozostaje także córka zmarłego mężczyzny. Lekarze oceniają jej stan jako dobry i sądzą, że wyzdrowieje.

We Francji do tej pory odnotowano 11 przypadków zakażenia koronawirusem. W całej Europie – 46, z czego aż 16 w Niemczech.

W Polsce do tej pory nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa z Wuhan.

Według oficjalnych danych na całym świecie zakażonych jest już ponad 67 tysięcy osób, a 1 527 chorych na COVID-19 zmarło. Większość przypadków dotyczy Chin kontynentalnych, jednak w ostatnich dniach odnotowane także pierwszy przypadek śmiertelny w Japonii oraz pierwsze zakażenia w Afryce.

Wciąż istnieje obawa, że oficjalne liczby są niedoszacowane.

 

Polacy solidarni z Wuhan

27 lutego w Filharmonii Narodowej w Warszawie ma odbyć się koncert pod hasłem „Solidarni z Wuhan”. „Jeden wirus wydaje się zagrażać całemu światu. Dziś w epicentrum walki z epidemią są Chiny. Ludzie łączą się w budowie wielkiego muru zdrowia i życia. Przyłączmy się i my, okażmy solidarność w różny sposób” – piszą pomysłodawcy koncertu w oficjalnym komunikacie.

Warszawska Izba Gospodarcza we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskich zapewnia, że na widowni zasiądą gwiazdy sportu, a na scenie pojawią się m.in. wokalista Golden Life, Vadim A. Brodski, Julia Gąsiorkiewicz, Maria Pomianowska, Jan Wojdak, Marta Zalewska, 8 Hands Quartet, Anna Krysztofiak, 2Late.

Bilety dostępne tutaj.