Pierwsza taka operacja w Polsce. Przyszyli pacjentowi obie dłonie!

Lekarze z Krakowa przyszyli obie dłonie 24-latkowi, któremu odcięła je maszyna do cięcia blachy.

Operację przeprowadzono w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera. 24-letni pacjent czuje się dobrze i dziękuje wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, którzy się nim zajęli.

Była to pierwsza w Polsce replantacja obu dłoni jednocześnie. Ręce młodego mężczyzny na wysokości nadgarstków odcięła maszyna do cięcia blachy. 

Lekarze musieli walczyć z czasem, działać szybko i precyzyjnie. Operacja trwała 10 godzin. Prowadziły ją jednocześnie dwa zespoły chirurgów, anestezjologów, pielęgniarek i instrumentariuszek. Zespolone zostały wszystkie potrzebne ścięgna, tętnice, żyły oraz nerwy: pośrodkowy i łokciowy.

Pacjent rusza już palcami. Lekarze są jednak ostrożni w rokowaniach. “Intensywną rehabilitację zaczniemy za mniej więcej pięć tygodni” – mówiła dr Anna Chrapusta, ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej i Oddziału Oparzeń. “Po pół roku będziemy mogli powiedzieć coś więcej, głównie jeśli chodzi o ocenę powrotu czucia” – dodała.

Pytana o to, czy wcześniej przeprowadzono w Polsce zabieg jednoczesnego przyszycia dwóch kończyn lekarka przypomniała, że ok. 27 lat temu jej mistrzowie Maria i Tadeusz Łyczakowscy przeprowadzili pomyślnie replantację dwóch stóp u 2,5-latki.

Czytaj także:

Więcej:medycyna