Pierwsze dziecko w USA urodzone z przeszczepionej macicy

Urodzone w szpitalu w Teksasie maleństwo dziecko to pierwszy udany w USA poród po przeszczepie macicy – pochwalili się lekarze i naukowcy z Baylor University Medical Center w Dallas.
Pierwsze dziecko w USA urodzone z przeszczepionej macicy

Matka i jej rodzina poprosiły szpital o uszanowanie prywatności, dlatego nie ujawniono żadnych szczegółów poza płcią chłopca. Giuliano Testa, główny prowadzący proces przeszczepu macicy nazwał fakt udanego porodu “krokiem milowym” oraz “pięknym momentem nadziei i miłości dla matki, której wcześniej mówiono, że nigdy nie będzie mogła urodzić własnego dziecka.”

Transplantacja to szansa pomocy dla kobiet, które cierpią na dysfunkcję tego narządu lub utraciły go.

Pierwsze dziecko z przeszczepionej macicy urodziło się w Uniwersytecie w Gothenburgu w Szwecji w 2014 roku. Kobieta w wieku 34 lat urodziła po otrzymaniu przeszczepu od 61-letniej niespokrewnionej dawczyni. Od tego czasu szwedzka placówka odebrała ósemkę dzieci urodzonych po transplantacjach macic u matek.

Lekarze z Baylor mieli wgląd i mogli liczyć na konsultację ze szwedzkimi kolegami. W ubiegłym roku przeprowadzili pierwsze 4 operacje przeszczepu macicy od żywego dawcy, jednak bez sukcesu.

Taki przeszczep jest wyjątkowo trudny i wymaga specjalnych przygotowań. Kobieta zakwalifikowana do przeszczepu musi być zdrowa i mieć sprawne jajniki. Przed operacją biorczyni zostaje zapłodniona in-vitro, by pobrać jej jajeczka z jajników. Są one zapładniane w laboratorium. Potem otrzymuje ona macicę wraz z szyjką od dawczyni.

Przez rok po operacji lekarze sprawdzają jak przyjmuje się nowy organ u kobiety. Gdy wszystko jest w porządku przekłada się embrion to przeszczepionej macicy i uważnie monitorowany aż do porodu przez cesarskie cięcie.

Przeszczepiony organ nie jest czymś na zawsze, niektóre pacjentki muszą korzystać z leków przeciwko odrzuceniu przeszczepu. Po pierwszej lub drugiej ciąży organ jest usuwany.  

Źródło: CNN