Pierwsze gniazdo szerszeni zabójców w USA zniszczone

Służby departamentu rolnictwa stanu Waszyngton (WSDA) odnalazły i zneutralizowały pierwsze w USA gniazdo szerszeni azjatyckich (Vespa mandarinia), zwanych z racji ich morderczego instynktu ”szerszeniami zabójcami”.
Pierwsze gniazdo szerszeni zabójców w USA zniszczone

Osiągające nawet 5 cm owady potrafią pluć jadem a całą kolonię pszczół miodnych mogą wymordować w kilka godzin. Po zaatakowaniu gniazda jednej po drugiej odgryzają głowy, po czym przez tydzień żywią się larwami i poczwarkami. Ich żądło jest w stanie przebić odzież ochronną człowieka. Co roku zabijają (głównie w Azji) około 40 osób. 

Agencja WSDA na swojej stronie internetowej oraz na Facebooku poinformowała o skutecznym zniszczeniu gniazda odkrytego w mieście Blaine koło granicy z Kanadą. Odnalezienie go było możliwe dzięki zamontowaniu na schwytanym szerszeniu nadajnika radiowego. Przywiązano go do ciała owada nicią dentystyczną.


Zdjęcie: Washington State Dept of Agriculture 

W sumie złapano i namierzano trzy różne osobniki V. mandarinia. Jeden wskazał drogę do domu. Znajdował się one w drzewie rosnącym na prywatnej działce przygotowywanej pod zabudowę mieszkalną. 

O ile szerszenie azjatyckie gniazdują zwykle na ziemi, czasami wykorzystują też martwe drzewa. W miejscu, do którego doprowadził poszukiwaczy szerszeń z nadajnikiem zaobserwowano dziesiątki tych owadów wlatujących i wylatujących ze szczeliny w pniu. 

Blisko 200 szerszeni wyciągnięto ze środka długim wężem podłączonym do ”odkurzacza”. Dla pewności, że wszystkie zostały usunięte i nie powstanie tam nowe gniazdo, drzewo zostało ścięte i dokładnie zbadane.

Waszyngtoński oddział WSDA poszukiwał tych groźnych owadów odkąd w grudniu 2019 roku  pierwsze szerszenie wpadły w pułapki zastawiane przez pracowników departamentu. Od tamtej pory, także dzięki pomocy zwykłych obywateli, udało się śledzić roznoszenie się kolonii tego inwazyjnego gatunku.

Nie jest jasne w jaki sposób szerszenie dostały się na kontynent amerykański. Zwykle występują w Azji Wschodniej w pasie od Chin do Japonii. Jeżeli przez najbliższe 2 lata nie zniszczy się wszystkich gniazd, V. mandarinia zadomowi się w Ameryce Północnej na dobre. Poniżej zestawienie wielkości szerszeni azjatyckich z innymi szerszeniami, osami i pszczołami występującymi w USA.

Zdjęcie: Washington State Dept of Agriculture