Pierwsze plemniki z laboratorium

Naukowcy z Francji po raz pierwszy stworzyli męskie nasienie w laboratorium. To osiągnięcie może pomóc w leczeniu coraz większej ilości bezpłodnych mężczyzn.

Naukowcom Lyonu po raz pierwszy udało się stworzyć w laboratorium sprawne ludzkie plemniki. W badaniach wykorzystano metodę in vitro. Dyrektor laboratorium Kallistem, Isabelle Cuoc podkreśla, że jej firma zajmuje się opracowaniem metod, które pozwolą rozwiązać problem odczuwalny coraz bardziej na całym świecie, czyli problem męskiej niepłodności.

“Nasz zespół jako pierwszy na świecie, opracował technologię potrzebną do uzyskania w pełni uformowanych plemników, które następnie mogą być wykorzystane do zapłodnienia in vitro” –  oświadczyła Isabelle Cuoc.

Naukowcy posłużyli się w badaniach męską tkanką rozrodczą, a następnie w próbówkach przekształcili ją w dojrzałe plemniki. Ten skomplikowany proces trwa zazwyczaj 72 dni.

Zdaniem naukowców taka procedura może pomóc tysiącom niepłodnych mężczyzn, u których nie dochodzi do wykształcenia plemników. Niepłodność dotyka mężczyzn w takim samym stopniu jak kobiety. Naukowcy alarmują, że statystyczny współczesny mężczyzna ma nie tylko o jedną trzecią mniej plemników niż jego przodkowie w latach 80. XX w., pogarsza się także ich jakość, żywotność i ruchliwość, lecz także objętość ejakulatu (ze średnio 3,5 ml w 1999 r. do 1,5 ml w 2010 r.). Winą za taki stan rzeczy obarcza się przede wszystkim dzisiejszy styl życia.

Czytaj więcej:

Procedura ma zostać opatentowana w dniu 23 czerwca i do tego czasu firma odmówiła upowszechniania wyników badań. Po uzyskaniu patentu klinika chce rozpocząć badania z udziałem ludzi w ciągu dwóch lat. Dyrektor laboratorium przewiduje, że w przyszłości jej klinika będzie leczyła ok. 50 tys. mężczyzn rocznie, wartość przychodów jest oceniana na ok., 1,7 mld funtów w skali roku.