Z pozoru może się to wydawać niepotrzebne. Po co poprawiać model, który de facto działa. Skoro, jak wylicza Stephanie Pappas na łamach Monitor of Psychology w 2018 roku w USA 95,2% szefów firm z listy Fotune 500 to mężczyźni, podobnie jak w 16 najlepszych firmach USA 80% wysokich stanowiskiem dyrektorów. Skład amerykańskiego Kongresu w tej kadencji jest w 81% zmaskulinizowany. Skoro panowie niepodzielnie rządzą USA po co tamtejsi psychologowie chcą ich poprawiać? 

Druga strona statystycznego medalu dotycząca mężczyzn nie wygląda dobrze: w USA popełniają oni 90% zabójstw, ale też są 77% wśród ofiar. Trzy i pół razy częściej popełniają samobójstwa niż kobiety, a długość ich życia jest o 4,9 lat niższa. U chłopców znacznie częściej diagnozuje się ADHD i dostają znacznie ostrzejsze kary w szkołach. 

Wytyczne APA (American Psychology Association) do pracy z kobietami i dziewczętami zostały opublikowane już w 2007 roku. Wielu naukowców badających miejsce kobiet w społeczeństwie zajmuje się także kondycją mężczyzn. 

- Choć mężczyźni czerpią korzyści z patriarchatu, są także przezeń krzywdzeni – tłumaczy Ronald F. Levant, emerytowany profesor Uniwersytetu Akron, który w 2005 roku przewodził APA i zdobywał wsparcie niezbędne do rozpoczęcia badań, których efektem są właśnie zaprezentowane wytyczne. 

Według Levanta przed drugą falą feminizmu w latach 60-tych XX wieku psychologia była stricte domeną mężczyzn. Potem nastąpiła fala zainteresowania badaniami kobiet i nad kobietami. Gdy psychologowie zagłębili się w zawiłości ról społecznych i stereotypów zauważyli, że konieczne są równie wnikliwe analizy dotyczące mężczyzn. 

Obecnie krytyce poddaje się cztery główne filary męskości

To stoicyzm, chęć do współzawodnictwa, dążenie do dominacji oraz agresję. Według badaczy wszystkie te założenia przynoszą wiele szkód mężczyznom właśnie. Badania z 2011, autorstwa Kristen Springer z Rutgers University pokazały, że panowie podchodzący bardziej zasadniczo do kwestii płci znacznie rzadziej chodzą do lekarza, częściej dopuszczają się ryzykownych zachowań, chętniej korzystają z alkoholu i papierosów, rzadziej jedzą warzywa. Im bardziej starają się być „prawdziwymi mężczyznami” tym bardziej destrukcyjnie wpływa to na ich życie.