Pierwszy męski środek antykoncepcyjny w sprzedaży już za pół roku

Indyjscy naukowcy ogłosili zakończenie badań klinicznych nad pierwszym na świecie lekiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Jest szansa, że rewolucyjny środek pojawi się w sprzedaży nawet w ciągu kilku miesięcy.

Wspomniany lek, który występuje w postaci zastrzyków i zachowuje swoją skuteczność nawet do 13 lat, został poddany testom w indyjskim organie Narodowej Kontroli Leków, i przeszedł je pomyślnie. “Testy, w tym rozszerzona trzecia faza badań klinicznych zostały zakończone. Przebadaliśmy 303 kandydatów i 97,3% przypadków potwierdziło skuteczność środka z brakiem występowania skutków ubocznych. Produkt ten można spokojnie nazwać pierwszym męskim środkiem antykoncepcyjnym na świecie.” – powiedział dr RS Sharma, starszy naukowiec z indyjskiej Rady Badań Medycznych.

 

Antykoncepcja dla mężczyzn polega na wstrzyknięciu wspomnianego leku do nasieniowodów. Zawiera on styren z bezwodnikiem maleinowym – opracowany w latach 70. polimer, który hamuje produkcję plemników.

 

Jeśli środek zostanie zatwierdzony, zastrzyk będzie pierwszym męskim lekiem antykoncepcyjnym na świecie, aczkolwiek zostanie on wprowadzony na rynek jako długoterminowa alternatywa dla wazektomii, nie opcja krótkoterminowa, jak na przykład w przypadku spirali, które oferowane są kobietom.

 

Eksperci z Indii zapowiadają, że będą poddawać środek kolejnym testom. “Jest to pierwszy na świecie lek z Indii, więc musimy być bardzo ostrożni w kwestii jego ostatecznego zatwierdzenia. Przyglądamy się wszystkim aspektom, zwłaszcza certyfikowanym praktykom produkcyjnym, by nie było żadnych wątpliwości co do jego jakości” – powiedział VG Somani, Generalny Kontroler Leków w Indiach. – “Nadal potrzeba około sześciu do siedmiu miesięcy, zanim środek zostanie wyprodukowany”.

 

W ostatnich latach badania nad męskimi środkami antykoncepcyjnymi przyjęły bardzo intensywne tempo – w styczniu 2019 rozpoczęły się roczne testy żelu antykoncepcyjnego, który ma zmniejszać liczbę plemników do zera, w których bierze udział 80 brytyjskich ochotników.

 

Na razie jednak to wazektomia jest jedyną oficjalnie zatwierdzoną metodą antykoncepcyjną dla panów, podczas gdy doustne środki zapobiegające ciąży dla kobiet zostały zatwierdzone już 1960 roku.