Pierwszy Polak w radzie Wikipedii

Prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego jako jedyny Polak i pierwsza osoba spoza USA i Europy Zachodniej wszedł w skład rady powierniczej Fundacji Wikimedia.

Międzynarodowa społeczność Wikipedii w głosowaniu powszechnym z udziałem ponad 5,5 tys. wikipedystów wybrała członków rady powierniczej swojej organizacji, Fundacji Wikimedia. Najwięcej głosów uzyskał prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, który postuluje poprawę zarządzania międzyorganizacyjnego ruchu, zwiększanie zaangażowania świata akademickiego w rozwój Wikipedii i projektów pokrewnych, zmniejszanie biurokracji i większą kontrolę nad strategią ruchu.

Posłuchaj audycji: DLACZEGO WARTO DBAĆ O DOMENĘ PUBLICZNĄ?

Prof. Dariusz Jemielniak od dawna aktywnie uczestniczy w tworzeniu Wikipedii; w 2012 r. wszedł w skład siedmioosobowego Komitetu Finansowego przy Wikimedia Foundation i został jego pierwszym przewodniczącym. Jest autorem etnograficznego badania międzynarodowej społeczności twórców haseł Wikipedii, które opisał w książce pt. „Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi”, wydanej w 2014 r. w Polsce i w USA („Common Knowledge. How Wikipedia Really Works”, Stanford University Press).

Jako orędownik większego zaangażowania naukowców i uczelni w wykorzystanie Wikipedii na studiach zachęca studentów do pisania artykułów i haseł jako formy sprawdzania wiedzy i tworzenia czegoś społecznie użytecznego. Sam jest autorem darmowego słownika internetowego ling.pl oraz serwisu do nauki języka angielskiego: angielski.edu.pl.

Czy największa sieciowa encyklopedia jest wiarygodna? 

Dariusz Jemielniak (ur. 1975 r.) jest profesorem zwyczajnym nauk ekonomicznych, specjalizującym się w zarządzaniu. Uprawia antropologię organizacji, dziedzinę z pogranicza zarządzania, socjologii i antropologii. Kieruje Katedrą Zarządzania Międzynarodowego i centrum badawczym CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces) w Akademii Leona Koźmińskiego. W 2014 roku otrzymał tytuł profesorski od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Był stypendystą Fundacji Nauki Polskiej (2000), Fundacji Fulbrighta (2004), Fundacji Kościuszkowskiej (2007). Otrzymał liczne nagrody naukowe m.in. tygodnika “Polityka” (2009) i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego działalność naukowa i społeczna jest też ceniona poza środowiskiem akademickim: znajduje się wśród finalistów prowadzonego w internecie plebiscytu polacyzwerwa.pl, gdzie cały czas można na niego głosować.

Fundacja Wikimedia to organizacja non-profit z siedzibą w San Francisco, zarządzająca serwisami internetowymi typu wiki. Najbardziej znana jest z Wikipedii, prowadzi także słownik o nazwie Wikisłownik (Wiktionary), zbiór cytatów Wikicytaty (Wikiquote), serwis z podręcznikami o otwartej treści Wikibooks, serwis z tekstami źródłowymi Wikiźródla (Wikisource), serwis informacyjny Wikinews, serwis turystyczny Wikipodróże (Wikivoyage), repozytorium mediów Wikimedia Commons, serwis gromadzący dane Wikidane (Wikidata) oraz katalog gatunków biologicznych – Wikispecies.

Organizacja została założona w 2003 r. w celu finansowania Wikipedii i jej projektów siostrzanych. Obecnie fundacja zatrudnia 250 pracowników i osiąga dochód rzędu 50 milionów USD. Fundacja utrzymuje się z darowizn od osób fizycznych i prawnych, oraz z licencjonowania prawa do użycia nazw i logo projektów w ramach usług komercyjnych. Dyrektor wykonawczą jest Lila Tretikov, która w połowie czerwca gościć będzie w Polsce podczas konferencji Europejskiej Akademii Zarządzania (EURAM), odbywającej się w Akademii Leona Koźmińskiego.


Akademia Leona Koźmińskiego jest wyższą uczelnią o szerokim profilu biznesowym, posiadającą pełne uprawnienia akademickie. Jest jedyną uczelnią w Polsce, która posiada akredytacje międzynarodowe: AACSB, EQUIS, AMBA i CEEMAN; ma też ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunków zarządzanie, prawo i administracja. Według rankingów krajowych oraz międzynarodowych jest najlepszą polską uczelnią biznesową i liderem kształcenia menedżerskiego w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest też najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią w Polsce – studiuje w niej tysiąc obcokrajowców reprezentujących ponad 60 narodowości. Na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych kształci 8000 osób.