Pierwszy rower drukowany w 3D

Pierwszy rower wydrukowany z tytanu w 3D jest niezwykle lekki i wytrzymały.

Tytan to jeden z najlepszych materiałów, jakie można wykorzystać do stworzenia idealnej ramy rowerowej. Jest lekki, ma wysoką wytrzymałość mechaniczną, jest odporny na korozję. Jego minusem jest wysoka cena. Teraz dwie firmy z Wielkiej Brytanii połączyły siły, by wspólnie stworzyć pierwszą, tytanową ramę za pomocą technologii drukowania 3D.

Tytanowy MX-6 Evo to rower górski. Rama została zbudowana przy użyciu lasera AM250 i podzielona na kilka części. W procesie  drukowania, laser z iterbu został zastosowany do selektywnego łączenia cząstek stopu tytanu. Warstwy połączonych cząstek były nadbudowane jedna na drugiej, aż uformowały poszczególne fragmenty ramy, które na końcu połączono w całość.. 

Dzięki temu, że tytan ma większą gęstość niż aluminium, wystarczyła mniejsza ilość materiału do stworzenia rowerowej ramy. Do skonstruowania lekkiej ramy wykorzystano także oprogramowanie, dzięki któremu określono, w których miejscach można zastosować jeszcze mniej materiału bez wpływu na wytrzymałość. W rezultacie stworzono ramę roweru, który waży jedynie 1400 g, czyli aż o 1/3 mniej niż standardowy aluminiowy odpowiednik.

Wcześniej podjęto już próbę wykonania roweru techniką drukowania 3D. Koncern Airbus wydrukował już ramę roweru, którą wykonano z nylonu.