Płacą parom 4 tys. dolarów za testowanie żelu antykoncepcyjnego dla mężczyzn

Na uniwersytecie stanowym w Kansas powstał środek antykoncepcyjny dla mężczyzn w żelu. Niedawno ruszyła II faza testów klinicznych mających określić jego realną skuteczność. Finansująca prace nad NES/T organizacja pozarządowa szuka 420 par chętnych używać go przez ok. dwa lata.

Przeźroczysta substancja ma być wmasowywana w ramiona mężczyzny co dwa dni. Hormonalny środek przez skórę przedostanie się do krwioobiegu i zacznie wpływać na produkcję plemników. Za udział w eksperymencie i ponoszone ryzyko (nie tylko ciąży) opłacana będzie zarówno partnerka (1140 dolarów, ok 4,4 tys. zł) jak i partner (2985 dolarów, ok. 11,2 tys. zł). Par poszukuje się poprzez centra w Ameryce Północnej, Południowej i Europie.

<

Żel ma ponoć skuteczność na poziomie 90 proc., co statystycznie czyni go 3 proc. lepszym od prezerwatywy. O ile pojawienie się dziecka może być uznane za jedną niedogodność płynącą z udziału w teście, to istnieje jeszcze kwestia skutków ubocznych. Do tych należy m.in. trądzik czy przyrost wagi. 

NES/T zawiera dwa zasadnicze składniki. Pierwszy to Nestorone, lek progestagenowy (żeńskie hormony sterydowe) stosowanym w kontroli urodzeń i leczeniu endometriozy w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i innych krajach Ameryki Południowej. Drugi to męski hormon testosteron. Pierwszy blokuje funkcje testosteronu, powstrzymując jądra przed produkcją plemników. Drugi służy do uzupełnienia naturalnego poziomu tegoż hormonu i zapobiega reakcjom ubocznym wywołanym przez Nestorone, jak obniżenie libido, zmiany nastroju czy problemy z erekcją.

Mężczyźni mają wmasowywać żel przez 12 tygodni by zaobserwować ewentualne skutki uboczne. Jeżeli w tym czasie poziom plemników nie obniży się, ta część testu przedłużona będzie o kolejne 16 tygodni. W chwili, gdy kontrolujący pacjenta lekarze uznają NES/T za skuteczny, rozpocznie się prawidłowy, trwający kolejne 52 tygodnie okres testu. Następnie para przejdzie 24 tygodniowy okres obserwacji. Zakłada się, że wpływ żelu jest odwracalny w 2 do 4 miesiące.

Zgodnie z prognozą autorów testu, dane od użytkowników żelu powinny zostać zebrane do lipca 2021 roku a samo badanie zakończone we wrześniu tego samego roku. Wyniki zostaną opublikowane w 2022. Przy założeniu, że testy kliniczne II fazy powiodą się, zostanie uruchomiona faza III mająca przekonać amerykańskiego regulatora leków (FDA) o możliwości dopuszczeniu NES/T do sprzedaży. 

Testy kliniczne sponsoruje organizacja pozarządowa Population Council, stworzona i opłacona w 1952 roku przez fundację rodziny Rockefellerów. Odpowiadała ona m.in. za testy kliniczne i wprowadzenie do obiegu w Stanach Zjednoczonych słynnej pigułki wczesnoporonnej RU-486.

– Mężczyźni mają dziś do dyspozycji prezerwatywy, wazektomię lub wstrzemięźliwość. Rozszerzenie tej listy opcji uczyniłoby z planowania rodziny ciężar sprawiedliwie rozkładany między mężczyzn i kobiety. Bezpieczne, skuteczne i odwracalne narzędzia kontroli własnej płodności nadałyby zwrotowi ”planowanie rodziny” większego znaczenia – przekonuje współkierująca testami klinicznymi Regine Sitruk-Ware z Population Council. 

Więcej:undefined