Planujesz kupić mieszkanie? Sprawdź, czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu mieszkaniowego

Wiele osób planujących zakup nieruchomości mieszkalnej, czy to z rynku wtórnego czy deweloperskiego, nie posiada wystarczających środków finansowych do zrealizowania tak poważnego przedsięwzięcia. Dla milionów Polaków jedynym ratunkiem okazuje się pomoc instytucji bankowych, które w swoich ofertach posiadają szereg produktów finansowych, takich jak kredyty hipoteczne i mieszkaniowe, które umożliwiają zaciągnięcie zobowiązań opiewających na bardzo wysokie kwoty.

W powszechnym rozumieniu określenia „kredyt hipoteczny” i „kredyt mieszkaniowy” są traktowane jako terminy tożsame z uwagi na bardzo zbliżone zasady ich udzielania. W rzeczywistości jednak oba instrumenty finansowe dość znacząco się od siebie różnią, głównie pod względem celu, na jaki muszą zostać przeznaczone. Zatem czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu mieszkaniowego i jak wybrać najlepszy?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt finansowy o charakterze długoterminowym, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Hipoteka to z kolei ograniczone prawo rzeczowe, które daje wierzycielowi możliwość dochodzenia roszczeń finansowych wynikających z umowy kredytowej w przypadku, gdy Konsument zwleka z terminową spłatą zobowiązania. Co ciekawe, hipoteka może być ustawiona na dowolną nieruchomość, niekoniecznie tą, której dotyczy zakup. Hipoteka wchodzi w życie wraz z wpisem do księgi wieczystej, a jeśli kredyt dotyczy zakupu nowego mieszkania, które nie może jeszcze zostać do niej wpisane, banki zabezpieczają się w inny sposób, np. większą marżą kredytową bądź ubezpieczeniem pomostowym.

Kredyty hipoteczne – na jakie cele?

Powszechnie uważa się, że kredyt hipoteczny może zostać wykorzystany tylko i wyłącznie na zakup nowego mieszkania bądź innej nieruchomości mieszkalnej. Okazuje się jednak, że kredyt hipoteczny może stać się źródłem finansowania nie tylko zakupu lub wykupienia lokum na własność od spółdzielni mieszkaniowej, ale również innych inwestycji związanych z utrzymaniem czy modernizacją obiektów mieszkalnych. Co więcej, kredyt zabezpieczony hipoteką można spożytkować na zupełnie inne cele, takie jak spłata zaciągniętego wcześniej kredytu hipotecznego czy też inwestycje w działalność gospodarczą.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki należy spełnić?

Banki bardzo skrupulatnie weryfikują wiarygodność potencjalnych Kredytobiorców w celu zminimalizowania ryzyka poniesienia strat finansowych, dlatego też do uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego konieczne jest wypełnienie kilku podstawowych warunków.

Po pierwsze, należy posiadać nienaganna historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), gdzie znajdują się wszelkie dane dotyczące spłacania zobowiązań finansowych. Do uzyskania kredytu hipotecznego należy posiadać również odpowiednią zdolność kredytową, którą oblicza się na podstawie kilku wartości. Pod uwagę bierze się m.in. miesięczne dochody gospodarstwa domowego, liczbę osób w gospodarstwie, okres spłaty kredytu czy prognozowane oprocentowanie. Zdolność kredytową można oszacować samodzielnie, z pomocą specjalnego kalkulatora kredytu hipotecznego.

Kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny – różnica

Zasady udzielania kredytu mieszkaniowego są bliźniaczo podobne do tych, które towarzyszą udzielania kredytów hipotecznych, co jednak nie czyni z nich takich samych produktów finansowych. Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie, o które można się ubiegać m.in. po osiągnięciu wysokiej zdolności kredytowej, uiszczeniu wkładu własnego w wysokości od 10% do 20% wartości nieruchomości czy ustanowienia hipoteki. Jak można szybko wywnioskować, każdy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym, ale nie odwrotnie.

To, co odróżnia kredyt mieszkaniowy od kredytu hipotecznego to cel, na jaki można przeznaczyć pieniądze pochodzące ze zobowiązania. Kredyt mieszkaniowy można wykorzystać na zakup nieruchomości mieszkalnych – domów jednorodzinnych lub mieszkań, zarówno w stanie deweloperskim, jak i używanych. Środki z zawartej umowy kredytowej można przeznaczyć także na nabycie garażu, domku letniskowego lub wykup mieszkania komunalnego.

Kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy – jak wybrać najlepszy?

Podpisanie umowy kredytowej opiewającej na kilkaset tysięcy złotych to poważne zobowiązanie pieniężne, dlatego warto poszukać oferty, która okaże się dla nas najbardziej korzystna finansowo. Jaki bank wybrać? Dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z rankingów i kalkulatorów kredytów hipotecznych, które pozwalają dokonać rzetelnego wyboru produktu bankowego idealnie dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb. Przed zawarciem umowy kredytowej z bankiem warto zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą stopę roczną oprocentowania, która determinuje całkowity koszt kredytu. Kredyty hipoteczne na atrakcyjnych warunkach oferuje bank Millienium, gdzie wysokość RRSO wynosi 2,23%. Znaczącą rolę odgrywają również dodatkowe koszty kredytowe związane z wyceną nieruchomości, ubezpieczeniem kredytu, jak również prowizją lub marżą pobierane przez banki.
 

Więcej:undefined