Plus wspiera bezpieczne wakacje

Rozpoczął się właśnie sezon letni, a to oznacza wyjazdy i urlopy. Podróżujemy z całymi rodzinami, z przyjaciółmi albo też sami. Niezależnie od tego, jakie mamy towarzystwo, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Może nam w tym pomóc aplikacja Ratunek, którą Plus stworzył we współpracy ze służbami ratunkowymi.
Plus wspiera bezpieczne wakacje

Plus od ponad 20 lat wspiera ochotnicze służby ratownicze – TOPR, GOPR, WOPR i MOPR finansując szkolenia, oferując sprzęt ratunkowy oraz wsparcie technologiczne na wielu płaszczyznach. Współpraca ta zaowocowała Zintegrowanym Systemem Ratownictwa, monitorującym najczęściej odwiedzane regiony turystyczne i umożliwiającym komunikację z ratownikami.

Trzy kliknięcia ratujące życie – czym jest aplikacja „Ratunek”?

Zwłaszcza podczas wakacyjnych wypadów jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Nowe miejsca, zróżnicowane krajobrazy, a do tego pogoda, która jest wprost idealna do różnych aktywności na świeżym powietrzu. Wiemy jednak, jak to jest – letni odpoczynek nie zawsze sprzyja rozsądnemu myśleniu, a nawet jeśli zawsze mamy głowę na karku, wypadki się zdarzają, czy to nam, czy komuś bliskiemu. Aplikacja Ratunek ma pomagać właśnie w takiej sytuacji. Wysyła ona sygnał SOS, a także udostępnia ratownikom naszą lokalizację oraz aktualny stan baterii telefonu. Jej najważniejszą zaletą jest fakt, że uzyskujemy bezpośrednie połączenie z najbliższym Centrum Koordynacji, co gwarantuje szybkie i skuteczne wdrożenie działań ratunkowych. Wystarczą tylko 3 kliknięcia, aby uratować komuś życie.

Dyspozytorzy, którzy przyjmują zgłoszenie, dostają też dostęp do informacji na temat stanu zdrowia osoby poszkodowanej, o ile takie dane podamy w aplikacji. Są to jednak bardzo istotne szczegóły, które mogą wpłynąć na podejmowanie decyzji w trakcie akcji ratunkowej. Warto też wiedzieć, że aplikacja działa na Androidzie i iOS, a przede wszystkim jest dostępna dla użytkowników wszystkich sieci komórkowych. Inicjatywa Plusa, przy której brali udział ratownicy, jest świetnym przykładem tego, jak technologia może być wykorzystywana do zapewniania bezpieczeństwa i ratowania życia.

Oprócz aplikacji warto znać i zapisać dwa dedykowane numery ratunkowe do Centrów Koordynacji Ratownictwa, zarówno wodnego – 601 100 100, jak i górskiego – 601 100 300. Są dostępne przez cały rok, 24 godziny na dobę. Należy jednak pamiętać, że są to numery alarmowe i powinny być używane jedynie w przypadku zagrożenia. Nieuzasadnione blokowanie linii alarmowej, może uniemożliwić kontakt z ratownikami osobom, które w tym czasie mogą potrzebować pilnej pomocy.