Po co artystom domena publiczna? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:20 i 14:40 porozmawiamy o tym, jak artyści wykorzystują materiały, których nie chronią prawa autorskie.
Po co artystom domena publiczna? [AUDYCJA]

Wśród internautów powszechne są dwie sprzeczne postawy. Część z nich sądzi, że w internecie wolno “wszystko” skopiować, przerobić i rozpowszechnić. Inni z kolei sądzą, że nie można skorzystać z żadnego materiału, którego autorem jest ktoś inny. Tymczasem takich treści – obrazów, dźwięków, a nawet wideo – jest całkiem sporo. To, co zostało udostępnione w domenie publicznej lub na wolnych licencjach wykorzystać w swojej twórczości może każdy.

Czy polscy artyści tak robią? I czy sami planują udostępniać swoje dzieła w ten sposób? O tym opowiedzą moi rozmówcy w studiu TOK FM: Misia Furtak, wokalistka i basistka, autorka płyty „Co przyjdzie?” oraz Krzysztof Goliński, artysta z grupy panGenerator, współtwórca studiów Creative Coding w School of Form.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o otwartych licencjach, prawach autorskich w internecie, cyfrowej historii i kulturze cyfrowej.

Uwaga – zmiana godziny emisji audycji! Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 26 stycznia o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!