Po co psy mają ogony? Wreszcie poznaliśmy odpowiedź

Po co psy mają ogon? Naukowcy przez lata się nad tym zastanawiali, ale mimo mnogości teorii, wciąż nie udało się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Aż do teraz.
Po co psy mają ogony? Wreszcie poznaliśmy odpowiedź

Mnogość rozmiarów i zastosowań ogonów kręgowców jest spektakularna. U kangura pełni on rolę trzeciej nogi, u królika pomaga w komunikacji z towarzyszami, a u hipopotama przydaje się do rozrzucania odchodów. Wiele drapieżników używa ogonów do polowań, ale u psów rola tej części ciała przez lata była owiana tajemnicą.

Czytaj też: Od kiedy towarzyszą nam psy? Nowe badania przesuwają granice

Łącząc dane eksperymentalne, modelowanie matematyczne i symulacje, międzynarodowy zespół badaczy stwierdził, że ogon psa odgrywa bardzo małą rolę w stabilizacji ich ruchu. Szczegóły opublikowano w pracy na serwerze preprintów bioRxiv.

Psi ogon bezcenny, ale nie do tego, o czym myśleliśmy

U wielu zwierząt ogony są wykorzystywane do różnych akrobacji, m.in. utrzymywania równowagi czy chwytania. Bezwładność ogona jest pomocna w zwinnej lokomocji, np. u wiewiórek. Ale gepardy używają ogony do stabilizacji ciała podczas skoków i obracania się. Naukowcy do tej pory sugerowali, że ten sam mechanizm może być wykorzystywany przez psy.

Dr Tom Rottier z Uniwersytetu w Manchesterze mówi:

Nie wiadomo, czy większe zwierzęta mięsożerne, takie jak psowate, mogą używać ogona do stabilizacji ciała. Wykazano, że zwierzęta z rodziny psowatych wykazują serie ruchów ogona, przy czym wiele psów chodzi z wyprostowanym ogonem, natomiast biega z ogonem ustawionym w jednej linii z kręgosłupem. Te ruchy są bardzo skomplikowane, co sprawia, że jest to mało prawdopodobna strategia dla innych zwierząt. Celem naszego badania było zaprojektowanie złożonego modelu biomechanicznego w celu zbadania możliwości inercyjnych ogonów psowatych.

Aby określić rolę, jaką ogony psów odgrywają w stabilizacji, naukowcy przeanalizowali sposoby ich poruszania się i skakania. Zebrane dane zostały użyte do opracowania skalowalnych modeli 25 różnych gatunków psów w trakcie ich skoków. Następnie wykonano symulowane skoki, zmieniając pozycję ogonów psów, aby sprawdzić, czy pozycjonowanie miało znaczący wpływ na sam skok. Nie miało. Symulowane psy były w stanie sprawnie skakać bez względu na to, co robiły ich ogony.

Czytaj też: Twój pies robi maślane oczy? Zignoruj to – dla jego dobra

Dr Tom Rottier dodaje:

Uważamy, że psy wykorzystują swoje ogony do innych celów, takich jak komunikacja i zwalczanie szkodników, ale nie do zwinności w manewrach. Biorąc pod uwagę niewiarygodnie niski ruch kątowy, jaki ogon narzuca na środek masy u szeregu gatunków psowatych, uważamy, że ogon psa jest przystosowany przede wszystkim do komunikacji.