Po raz pierwszy sfilmowano żółwia olbrzymiego w trakcie polowania. Zmiażdżył czaszkę pisklęcia [WIDEO]

Żółwie uchodzą za niegroźne, spokojne i powolne zwierzęta, ale to nagranie przypomina, że pozory mogą mylić. Na jednej z wysp w archipelagu Seszeli zarejestrowano szokujący moment – samica żółwia olbrzymiego poluje na pisklę, które wypadło z gniazda.
Po raz pierwszy sfilmowano żółwia olbrzymiego w trakcie polowania. Zmiażdżył czaszkę pisklęcia [WIDEO]

Autorką nagrania jest Anna Zora, zastępczyni dyrektora ds. ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju prywatnej wyspy Fregate Island. Zora prowadziła obserwacje populacji ptaków morskich zamieszkujących lasy wyspy, kiedy zauważyła samicę żółwia olbrzymiego (Aldabrachelys gigantea), która zachowywała się bardzo dziwne.

Zazwyczaj żółwie olbrzymie swobodnie spacerują, chrupiąc po drodze zieleninę. Rzadko wędrują do określonego celu, a jeszcze rzadziej się przy tym spieszą (na ile to możliwe w ich przypadku). Celowe wędrówki żółwi uznaje się wręcz za element zachowań agresywnych – jak wtedy, gdy dwa samce napierają na siebie, żeby stoczyć walkę o samicę.

Nic więc dziwnego, że gdy Zora zauważyła wędrującą w określonym kierunku żółwicę, postanowiła sprawdzić, jaki jest jej cel. To, co zobaczyła, naprawdę ją zszokowało.

Żółw pożera pisklę

Zora obserwowała samicę i zauważyła, że ta zbliża się do młodej rybołówki cienkodziobej (Anous tenuirostris) siedzącej na pobliskiej kłodzie. Niepotrafiące jeszcze latać pisklę najpewniej wypadło z gniazda. Żółwica wdrapała się na zwalony pień, na którym siedział ptak i ruszyła w jego kierunku, próbując pochwycić go szczękami.

Ptaszek na próżno dziobał zbliżającego się napastnika, chcąc go odstraszyć. Gdy doszedł do końca pniaka, nie potrafił uciec dalej. Gdyby zeskoczył z kłody, mógłby wyjść z tej potyczki cało, ale ponieważ rybołówki gnieżdżą się na drzewach, pisklę prawdopodobnie postrzegało ziemię jako niebezpieczny teren.

Żółwica ponownie zbliżyła się do pisklęcia i jednym kłapnięciem silnych szczęk zmiażdżyła jego czaszkę. Na nagraniu słychać dźwięk łamanych kości i pełny zaskoczenia okrzyk badaczki. Wideo urywa się, gdy martwy ptak spada na ziemię, ale Zora widziała, że żółwica zjadła upolowane pisklę

Pierwszy dowód na to, że żółwie polują

Szokujące wideo jest pierwszym udokumentowanym przypadkiem „celowego polowania” zaobserwowanym u jakiegokolwiek gatunku lądowego żółwia – twierdzi Justin Gerlach, dyrektor studiów biologicznych w Peterhouse College przy Uniwersytecie Cambridge, który od 1996 roku bada żółwie olbrzymie i który nietypowe starcie opisał na łamach czasopisma naukowego „Current Biology”. „Zarejestrowana sytuacja jest obca temu, jak postrzegamy żółwie i sugeruje, że ich zachowanie może być bardziej złożone, niż dotychczas sądzono” – dodał.

Znane są doniesienia o gadach miażdżących małe ptaki lub kraby z pomocą swojej skorupy. Nie jest jednak jasne, czy żółwie używają tej techniki jako celowej strategii łowieckiej, czy uśmiercają zwierzęta przypadkowo – zauważają autorzy. Nowe odkrycie sugeruje, że żółwie mogą celowo polować na małe zwierzęta i posługiwać się w tym celu różnymi metodami.

Chociaż żółwie żywią się głównie roślinami, to zdarza się, że jedzą też mięso martwych zwierząt. Ich szczęki i zęby nie są przystosowane do gryzienia i żucia mięsa, muszą więc połykać je w całości. Prawdopodobnie jest to dla nich użyteczne źródło białka. Zaobserwowano również, że żółwie zjadają kości i muszle ślimaków, które dostarczają im wapnia.

 

Źródło: Current Biology.