Pobiła kobiecy rekord prędkości po 50 latach. Combs pośmiertnie wpisana do Księgi Guinnessa

Jessi Combs – legenda motoryzacji, znana kierowczyni wyścigowa i autorka oraz prowadząca wielu programów telewizyjnych, została pośmiertnie ogłoszona najszybszą kobietą na świecie. Tym samym oficjalnie uznano, że pobito rekord prędkości ustanowiony na lądzie przez kobietę – po raz pierwszy od 48 lat.
Pobiła kobiecy rekord prędkości po 50 latach. Combs pośmiertnie wpisana do Księgi Guinnessa

Guinness World Records poinformowało o uznaniu osiągnięcia Combs na początku tego tygodnia. Uznanie rekordu jest o tyle kontrowersyjne, że Combs zginęła w trakcie próby bicia rekordu.

39-letnia Combs pobiła rekord osiągając prędkość 841,338 km/h. Dokonała tego jadąc trójkołowym pojazdem North American Eagle z turboodrzutowym silnikiem o mocy 52.000 KM. Próba miała miejsce na pustyni Alvord w południowo-wschodnim Oregonie.

Wcześniejszy rekord z 1976 roku należał do kaskaderki Kitty O’Neil, która osiągnęła prędkość 825,127 km/h w tym samym miejscu.

– Naprawdę nie wiem, jak się z tym czuć, ponieważ żaden rekord nie jest wart jej nieobecności, ale był to cel, którego naprawdę chciała, choć ciężko mi nawet patrzeć na samochód bez płaczu. Jestem z niej taki dumny – napisał na Facebooku Terry Madden, partner Comb.

– Obudziła się tamtego ranka z budzikiem, mówiąc „stwórzmy historię” i mieliśmy naprawdę niesamowity dzień – napisał i przyznał, że Combs zapowiedziała przed rajdem, że to będzie jej ostatnia próba bicia rekordu prędkości.

– Rekord świata zamiast niej. To miał być ostatni raz, kiedy wsiadła do tego samochodu. Rozdziera mnie to, że jedyne co  musiałem zrobić, to powiedzieć „chodźmy”, a wyszlibyśmy przed rajdem – dodał.

 

Pionierka kobiecej motoryzacji

Próba pobicia rekordu przez Jessi Combs miała miejsce 27 sierpnia 2019 roku. Rajd na dnie wyschniętego jeziora zakończył się przedwcześnie przez problemy techniczne. Wypadek miał miejsce, gdy zawiodły tarcze hamulcowe przedniego koła, kiedy Combs zwalniała pod koniec jazdy i rozpadły się.

To nie była pierwsza próba pobicia rekordu podejmowana przez Combs. Już wcześniej jeździła North American Eagle po pustyni. We wcześniejszych próbach uzyskała średnią 632 km/h, maksymalną prędkość 709 km/h. Trzy lata później przekroczyła V max 709 km/h, a w 2018 roku na rozgrzewce uzyskała 777,678 km/h.

Jessie Combs była legendą w branży motoryzacyjnej. Jej życiorys był pełen pierwszych razów – była m.in. pierwszą kobietą, która zwyciężyła w rajdzie Ultra4 oraz pierwszą, która startowała w wyścigu Race of Gentlemen.

 

 

W 2013 roku została okrzyknięta „najszybszą kobietą na czterech kołach”, kiedy pobiła także 48-letni kobiecy rekord prędkości w czterokołowym pojeździe, należący wcześniej do Lee Breedlove.

Combs pochodziła z Rapid City w Dakocie Południowej. Prowadziła programy telewizyjne Xtreme 4x4, Overhaulin’, All Girls Garage i Mythbusters. Była absolwentką Wyoming Technical Institute.

Jessi dwukrotnie zajęła drugie miejsce w klasie w Baja 1000. Dwa razy wygrała klasę w King of Hammers.